header
Dnes je nedela 24. november 2024
 

Slamenné ozdoby na vianočný stromček

Na pletenie slamených ozdôb, je najvhodnejším materiálom, ražná slama, pretože má najdlhší úsek od klasu po prvé kolienko. Slama sa zberá v lete, nesmie to byť poškodená mlátiacim ústrojenstvom obilného kombajnu, preto sa zberá ešte pred samotným zberom. Ja som v roku 2005 zberal pomocou kovových nožníc, aké sa nájdu v bežnej domácnosti na strihanie papiera, látky alebo vlasov, slamu ešte v štádiu voskovo–mliečnej zrelosti zrna.

Pri zbere treba dávať pozor, aby ste nestlačili steblá, pretože stlačené steblá nie sú vhodné na takýto druh výrobkov, ale to neznamená, že takúto slamu je nutné zahodiť. Takmer zelenú slamu som dal sušiť na povalu. Na pletenie sa vyberajú steblá, ktoré sú nepoškodené, majú zlatistú farbu bez vonkajšieho kazu. Steblá sa namočia do vody. Ak ste nedočkaví, odporúča sa ich zaliať horúcou vodou. Ak nie, tak ich môžeme namočiť do studenej na pol dňa. Aby steblá neplávali, tak ich môžete zvrchu zaťažiť nie príliš ťažkým závažím. Podľa mojej skúsenosti som množstvo slamy, ktoré sa vojde do dvoch hrstí zaťažil klasickou tehlou alebo 2 litrovými plnými PET fľašami v drevenom koryte. Netreba to s pobytom vo vode preháňať, lebo slama začne zahnívať. Prejavuje sa to sčernením. A čo v takom roku ako bol rok 2005? Viem, že málo kto vie predpovedať aké bude počasie a aby ste neboli smutní, že ste prešvihli termín zberu, existuje pomoc. Slamu treba nechať vysíriť. Ale presný recept nepozná.

V literatúre sa uvádza suchá cesta a to, že sa do uzatvárateľnej nádoby vložia steblá a hodí sa tam niekoľko zapálených sírnych knôtov a nádoba sa hermeticky uzavrie. Ale aké množstvo a aký čas, to neviem. Ja som používal mokrú cestu, dával som do vody pri namáčaní práškovú síru, ktorá je k dostaniu v drogériách. Experimentoval som, na 10l som nasypal pol balíka. Ale nechal som to tam dlho a tak mi začala černieť. Pri práci budeme ďalej potrebovať:nožnice a niť (netreba veľmi pevnú, ale ani slabú, približne takej kvality ako bavlnky na vyšívanie).

Steblá si zarovnáme smerom ku vrcholu, teda tenším koncom, kde ich niťou zviažeme. Ak pletieme ovesky na dožinkový veniec, tak sa ponechajú aj klásky. Avšak pri pšenici sa ďalej nenadkladá pšeničná slama, pretože priemer stebla je úzky a vrchnej časti pod klasom je príliš široký, tak by sa nedal nasunúť dovnútra, preto sa nadpája ražná slama. Aj tu platí zásada, že počet stebiel volíme podľa tvaru, ktorý chceme dosiahnuť. Na Začiatok je dobré začínať s 5 steblami a formovať tvar so štvorcovým priemerom.

 
Steblá trochu od seba poodtiahneme a preložíme prvé steblo cez susedné napravo akoby sme mu predali štafetu. Ak by sa pri pletení pri zviazanej časti zlomilo steblo, buď ho posunieme dolu, alebo vymeníme. Netreba sa nechať týmto odradiť.


 
 
Potom to druhé steblo chytíme do ruky, preložíme alebo obpletieme ním to steblo, ktoré sme k nemu priložili zľava a priložíme ho k susednému pravému steblu.
 

Takto sa postupuje stál ďalej a ďalej. Stredné steblo bolo práve preložené.


Na obrázku je vidieť steblo, ktoré bolo preložené, smeruje od ľavej ruky. Ľavou rukou si pridŕžajte začiatok pletenia a ak by hrozilo, že sa budú steblá rozpletať tak ich zafixujeme ľavým palcom.
 

Toto sa týka pletenia ozdôb na stromček. Aby sme nemali naspodu nevzhľadný začiatok pletenia, pootočíme si ho smerom hore a pokračujeme ďalej.
 
Po chvíľke pletenia sa nám zo 6 stebiel začína tvarovať 5 uholník. V pravej ruke si fixujeme steblá, aby sa nerozpletali. Tvarovať začíname už na začiatku. Keď steblá ukladáme ďalej od stredu, začíname ozdobu rozširovať, naopak pri ukončovaní prikladáme steblá smerom k stredu a tak sa to začína zužovať. Pre neskúsených alebo tých, čo chcú robiť rovnaké tvary, môžu použiť rôzne formy. Majú kužeľovitý tvar a pred zužovaním, resp. ak pletenec presiahne okraj formy, formu musíme vybrať, lebo inak by sme ju nevytiahli. Keď nám končí steblo, treba do vnútra stebla vložiť nové. Pričom pre vzhľad je dobré ak končiace steblo zastrihneme pred miestom ohybu. Čím bližšie, tým je to krajšie. Ak by sme steblo nechali prečnievať, tak sa pri ohýbaní praskne. Tak isto sa nenadkladá tak, že sa na končiaci koniec nasunie hrubšie steblo. Lebo to tiež zvykne pri ohybe prasknúť. (smerom k prostredníku smeruje zlomený koniec stebla, bolo by dobré ho zaretušovať, aby skúsení ľudia nepovažovali obrázky za amatérstvo.). Pokračujeme v prekladaní.
 


Po chvíli dosiahneme takýto tvar. Potom začneme prikladať steblá smerom ku stredu a keď sa nám priblížia steblá úplne, tak ich zviažeme a ukončíme.

Takto sa môžu pliesť rôzne tvary. Pri pletení venčekov alebo podkovičiek, používame hladkú paličku. Potom vystávajúce konce zastrčíme dovnútra. Pri venčekoch sa konce prestrčia tak, aby venček držal pokope. Aby sme dosiahli aj u podkovičiek aj u venčekov požadovaný tvar, navlhčené ich preložíme cez napr. valček na cesto a necháme zaschnúť. Aby sme celý čas nemuseli držať opreté konce o valček, tak si pomôžeme niťou. Jednoducho ich stiahneme. Širokú paletu vzorov si každý majster starostlivo stráži. Je len na nich, či im ich ukážu. Technika je však rovnaká.
 
 
 

Share
© Igor Lastovka 11. december 2006
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12