Vianočné pupáčky s makom
Vianočné pupáčky (na východe tzv. bobaľky, na strednom Slovensku opekance) patrili k tradičným jedlám podávaným počas Štedrej večere. Mak symbolizoval v ľudovej tradícii hojnosť, zaželať niekomu „peňazí ako maku“, znamenalo zaželať mu bohatstvo. Preto sú pupáčky na vianočnom stole také dôležité, majú rodine zabezpečiť prosperitu. Vianočné pupáčky si možete kúpiť pred sviatkami ako polotovar v každom supermarkete, pre toho, kto si však chce upiecť domáce pupáčky, máme tradičný recept:
Budeme potrebovať 500 g hladkej múky, 20 g droždia, štipku soli, vlažné mlieko podľa potreby, 20 g práškového cukru, 80 g pomletého maku, 50 g medu, 60 g práškového cukru a 80 g masla.
Z časti mlieka, cukru, soli, trochu múky a droždia pripravíme kvások, ktorý po vykysnutí pridáme do múky. Podľa potreby prilejeme mlieko a vypracujeme redšie cesto. Necháme vykysnúť, potom rozšúľame na pomúčenej doske valčeky hrubé ako prst a pokrájame z nich asi 2 cm dlhé kúsky. Uložíme ich na dobre vymastený plech reznou plochou a upečieme. Upečené obaríme horúcou vodou (alebo mliekom), polejeme roztopeným maslom, roztopeným medom a posypeme pomletým makom a práškovým cukrom.
Pre zaujímavosť prikladáme recept v pôvodnom vrábeľskom nárečí z knihy Nárečový slovník stredného Požitavia od autora Jozefa Trubíniho:
Vianočnie pupáčki
Kucharka si prichistala z múki cesto jako na koláče. Šecko dokopi zamiesila na pupáčki, kerie ňesmeli chíbať na šťedrovečernom stole. Rukama vivalkuvala na table podlhovastie šulki. Podobali sa na rovášovú palicu. Ňieďe ich preto volali rováški, alebo makovie opekance.
Surovie šulki naukladali na omasťení plech. Vložili do trúbi, abi sa upiekli. Upečenie ich vibrali a potom ich pokrájali ma malie kúski. Potreli ich maslom alebo cukrovou vodou. Nakoňiec ich posipali mletím makom. Keždemu z roďini patrilo sa okoštuvať vianočnie pupáčki. Z keždeho jella na taňier troška odkladali aj lichve aj hidovi. V ňiekerich domach ešte furt maju na na šťedrú večeru makovie pupáčki.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43