Vzácnosť z ríše hmyzu v Požitaví
Čeľaď fúzačovitých je pomerne veľká. Na celom svete ju reprezentuje asi 22000 druhov, z čoho u nás žije asi 230. Už niekoľko rokov po sebe sa mi v oblasti horného Požitavia podarilo zaznamenať a zdokumentovať vzácneho fúzača drsnotykadlového (Megopis scabricornis). Je to chránený druh národného významu. Objavil som ho v povodí rieky medzi obcami Machulince a Žitavany.
V najbližších rokoch chcem jeho výskyt zdokumentovať aj v oblasti od prameňa po obec Obyce. Tento pomerne veľký chrobák je charakteristický svojimi tykadlami, ktoré sú na povrchu zúbkovité až ostnaté (hlavne u samcov). Samička má kratšie tykadlá s jemnejšími vrúbkami. Po nakladení vajíčok umiera. Vtedy je nápadná aj dlhým kladielkom, ktoré už nie je schopná zasunúť speť do tela. Živnú pôdu pre vývin larieu tvoria odumreté časti živých stromov. Vývoj trvá 3 roky. Medzi hostiteľské rastliny patrí vŕba, topoľ, orech a zriedkavejšie aj lipa. Imága sa vyskytujú v júli a auguste. Aktívny je večer.
Vŕby na brehoch rieky sú pre neho mimoriadne vhodné. Žiaľ v poslednej dobe začali tieto stromy rúbať, čo môže mať pre fúzača drsnotykadlového tragické následky.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43