Nosorožtek obyčajný
Nosorožtek obyčajný (Oryctes nasicornis) je náš druhý najväčší chrobák. Podľa mňa aj jeden z našich najbizarnejších. Patrí do čeľade skarabeusovitých (Scarabaeidae). Dorastá do veľkosti 25-40 mm. Zavalité telo je gaštanovohnedej farby, zospodu ochlpené červeno-hnedými až hnedými chĺpkami.
Povrch má hladký a silno sklerotizovaný. Samček je charakteristický mohutným výbežkom v tvare rohu, zahnutým dozadu. U samičky tento roh chýba. Mohol by jej totiž zavadzať pri kladení vajíčok. Larvy sa vyvíjajú v práchnivých kmeňoch najmä dubov. Vývoj trvá niekoľko rokov. Nosorožtek je chránený na celom území SR, jeho spoločenská hodnota je približne 70 €. Ohrozuje ho hlavne lesnícky priemysel, zbavovanie lesa stromov vhodných pre jeho vývin. Na niektorých miestach sa však dá nájsť v pomerne hojnom počte.
Najčastejšie sú to komposty, sklady drevoštiepky a piliny. V noci je možné prilákať ho na svetlo. V Požitaví som ho mal možnosť pozorovať a fotografovať len raz a to v Machulinciach. Vyhrabával sa z práchnivého bukového pňa, na ktorom bola pestovaná hliva. Pravdepodobne to bol čerstvo vyliahnutý jedinec.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43