Najväčší európsky motýľ na hornom Požitaví
Čeľaď okáňovitých (Saturniidae) je u nás reprezentovaná piatimi druhmi. Vo svete je to cca 1200 druhov. Tieto motýle sa vyznačujú hlavne veľkosťou. Dominantné sú aj svojou farebnosťou a kresbou na krídlach. Sú na nich často oká alebo škvrny. Okáne sú rozšírené prakticky celosvetovo. Z piatich u nás žijúcich druhov je najväčší práve okáň hruškový (Saturnia pyri). V posledných rokoch ho môžeme čoraz častejšie vidieť aj na hornom Požitaví. Tento motýľ je najväčší zo stredoeurópskych druhov. V rozpätí krídel môže dosahovať veľkosť až 20 cm. Aktívny je v noci. Tento rok som mal možnosť na hornom Požitaví pozorovať už štyroch jedincov.
V Žitavanoch som našiel dve samičky a v Machulinciach obe pohlavia. Ako teplomilný druh je dominantný v nížinných oblastiach Slovenska, hlavne v záhradách a sadoch. Dospelce sa vyskytujú od apríla do júna. Samička kladie veľké množstvo vajíčok na konáriky či listy ovocných stromov. Húsenice okáňa nie sú veľmi prieberčivé. Živia sa listami ovocných stromov (hruška, jabloň). Sú svetlozelenej farby. Dorastajú do dĺžky okolo 10 cm a dosahujú hrúbku palca.
Pri vyrušení sa bránia vyludzovaním vŕzgavého zvuku. Pokiaľ nájdeme dospelého jedinca za dňa väčšinou vzbudzuje pocit nemotornosti. Bez problémov vám vylezie na ruku. Samček sa dá od samičky na prvý pohľad rozlíšiť podľa tykadiel. Samička má tykadlá nitkovité, samček hrebeňovité. Tykadlá samčeka sú potrebné k reprodukcii. Slúžia mu ako čuchový receptor, pomocou ktorého zacíti samičie feromóny na veľkú vzdialenosť. Let tohto motýľa je pre bežného človeka na nerozoznanie od vtáka či netopiera.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43