Vincúri Požitavia
Vinohradníci poznajú nosánika viničového (Bystiscus betulae) ako „vincúra“. Zviditeľňuje sa najmä vytváraním „cigár“ z listov viniča, na začiatku jeho vegetácie. V čase, keď „chýba“ na viniči každý list. Preto je vo vinici nežiaduci. Nahryzne stopku lista. Spôsobuje tým jej vädnutie a skrúcanie do tvaru cigary. Samička do záhybov listu kladie vajíčka. Uschnuté „cigary“ časom opadávajú na pôdu a sú zdrojom výživy pre vyliahnuté larvy.
Vincúr je veľmi pekný chrobák zeleného až modrého sfarbenia, veľkosti od 5,5 do 9,5 mm. Pri vyrušení znehybnie a po dotyku padá na zem („mŕtvy chrobák“). Ako škodca sa kalamitne nepremnožuje a spôsobené škody sú najčastejšie zanedbateľné.
Pri ošetrovaní viniča (zelené práce) vie o nás skôr ako mi o jeho prítomnosti. Po „odpadnutí“ na zem sa ľahko stráca a ťažko fotografuje. S obrovským šťastím som natrafil na páriace sa nosániky. Samček, bol pevne uchytený na samičke a tá s nim, ako s batohom, neustále lozila po liste, pripravenom na kladenie vajíčok. Akoby ho kontrolovala alebo hľadala miesto na kladenie vajíčok. Boli tak zaujatí zabezpečovaním svojho potomstva, že ma nevnímali.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43