Pranie v minulosti
Celá rodina sa podieľala na praní, hlavne ženské pokolenie, zainteresovaní boli i chlapi, nakoľko museli, najmä v zime, pomáhať s ťažkým namočeným prádlom, vysekať v zime prerubeň, či nanosiť gazdinej vodu. Na každom gazdovstve bolo zvykom prať samostatne. Avšak v rámci susedskej výpomoci sa zvykli zavolať chudobnejšie ženičky na pomoc za odplatu pri praní. Jediným pracím prostriedkom bol dlho lúh, vyrobený z popola a neskôr i mydlo, oveľa neskôr i sóda. Dnes by sme ich mohli nazvať organické, prírodné a v prírode odbúrateľné čistiace prostriedky.
Mydlo vyrobili tak, že do kotla sa hodila všetka nevyužitá mastnota zo zabíjačky – kosti, kože, mastnota, pridala sa kolofónia - tzv. lúhový kameň (získaná zo živice smreku). Táto zmes sa varila na viackrát – potom zostala na vrchu žltobiela hmota a dole hustá látka huspeninovej konzistencie - tzv. čemega. I táto látka sa používala pri praní. Mydlo bolo univerzálny čistiaci prostriedok – okrem prania slúžil na umývanie vlasov a kúpanie. Číry roztok – lúh bol silne koncentrovaný a špina sa v ňom dobre rozpúšťala. Na kotline sa rozohriala voda, pridal sa lúh a prádlo sa poukladalo do tzv. zvaradla. Zvaradlo bola veľká drevená nádoba s výpustom, z ktorého odtekala špinavá voda. Prádlo sa zvyčajne nenamáčalo dopredu, keď aj, tak nie nadlho, pretože by zosmradlo (najmä v lete).
Pranie bola záležitosť niekoľkých dní – dvoch až troch. V prvý deň prania sa zváralo – v zvaradle sa prádlo prelievalo horúcou lúhovou vodou. Medzi špinavým prádlom bolo vložené vrecko s dreveným popolom (popolnica). Takéto zváranie trvalo neraz i celý deň.
Keď bolo prádlo vyzvárané, nechalo sa takto do druhého dňa, aby sa špina uvoľnila. Na druhý deň sa išlo vypláchať a vypiestovať na tečúcu vodu, v Šuranoch napríklad na Niterku. Ten, komu tiekla za humnom rieka, mal tam na tento účel postavenú lavičku, na ktorej sa prádlo plákalo. Plákalo sa v strednom toku, kde bola voda hlbšia. Vyplákané prádlo sa poskladalo, dalo sa na tzv. "perácú stolicu" – stolček na vysokých nohách s hrubou foršňou – na ktorú sa prádlo položilo. Pomocou piestu sa z prádla búchaním odstraňovala spolu s vodou špina a lúh.
Pranie v zime bolo špecifické tým, že voda zamrzla a musela sa spraviť prerubeň. Zapriahli sa kone, naložilo sa zvarené prádlo na voz a išlo až za tzv. Čiernu vodu – dnes mŕtve rameno Nitry. V prerubni sa namáčalo prádlo a tu sa i piestovalo. Chudobnejší ľudia, nemajúc kone, preto v zime ani neprali.
Niektoré kusy oblečenia sa nikdy neprali za celý život. Boli to hlavne kabáty, vrchné sukne, hlavne kostolné.
Sušenie trvalo i niekoľko dní. Zvyčajne sa prádlo nechalo vysušiť na povali, kde boli pripravené natiahnuté šnúry. V zime, keď schnutie trvalo dlhšie, sa prádlo postupne nosilo po kusoch dole do vykúrenej izby a tam sa postupne presúšalo. Vonku sa zvyčajne prádlo nenechávalo, keďže sušenie trvalo i niekoľko dní, mohlo by zmoknúť, nebodaj by ho mohol niekto ukradnúť.
Vysušené prádlo sa poukladalo do kasne alebo šublótky (komody). Predtým sa ešte vyrovnávalo – valchovalo. Valcha bol valček s rúčkou, na ktorý sa natočil poskladaný kus prádla a ten, pritlačiac piestom, sa niekoľkokrát po stole pogúľal. Takto "vylámané" prádlo sa lepšie poukladalo a skladovalo. Niektoré kusy oblečenia sa i žehlili – boli to najmä sviatočné kusy oblečenia, najmä mužské košele. Od pekára za pár korún priniesli v žehličke kvalitné uhlíky, na ktorých sa piekol chlieb. Žehlička sa musela rozkrútiť, aby sa uhlíky rozžeravili.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43