Zlato v Tribeči (2. časť)
Zlato odjakživa pútalo človeka pre svoju krásu, symbol moci a bohatstva. Do histórie ryžovania zlata na hornom Požitaví sa zapísal najstarší zlatokop Slovenska Ing. Ernest Ivanovič (1920–2007), rodák zo Zlatých Moraviec. Zaslúžil sa o zmapovanie existencie zlata v pohorí Tribeč a širokého okolia Zlatých Moraviec. Prvú zlatinku našiel v nízkotatranskej riečke Magurka, no najčastejšie chodil ryžovať zlato do tribečských potokov. Najväčší úlovok získal zo Stráňky a bol to hotový zlatinkový unikát, pliešok dlhý 10,5 mm o hmotnosti 130 mg. Okrem tejto záslužnej činnosti sa zlatomoravecký zlatokop zúčastňoval populárnych súťaží v ryžovaní zlata na Slovensku. Boli to súťaže najstarším spôsobom získavania zlata v Magurke 1985, Slanici 1987, Kremnici 1989, Slanici 1991, Rimavici 1992, v Zlatých Horách 1993, na majstrovstvách Českej a Slovenskej republiky v ryžovaní zlata v Dolnohodrušskom jazere v Hodruši - Hámre 1995 a 1996, v Zlatej Bani pri Prešove 2001, a v roku 2004 sa zúčastnil aj majstrovstiev sveta v ryžovaní zlata v Revišťskom Podhradí na Hrone pri Žarnovici. Na viacerých súťažiach dosiahol aj významnejšie úspechy.
Samotné ryžovanie zlata je náročná, ale zaujímavá práca. Zlato sa získava z pevného dna nazývaného bedrock. Celé hodiny sa brodiť v studenej vode potoka, premývať a odplavovať z ryžovacej panvici ľahké horniny a minerály. Drahý kov sa z čierneho šlichu nezískava ľahko, pretože je v malom množstve a sú to väčšinou iba drobné čiastočky zlata, ako zlatinky, pliešky, hrudky a guľôčky priemernej veľkosti 5 milimetrov. Popri nich sa najčastejšie objavujú ďalšie ťažké minerály ako molybdenit, apatit, granát, ilmenit, xenotin, zirkón a rýdza meď. V zlatomoraveckom múzeu sa nachádza expozícia celoživotných úspechov priekopníka zlatokopectva. Sú to úlovky z ryžovania zlata, pracovné náradie, diplomy, listiny, ako aj rôzne publikačné materiály. Patrí k nim aj zbierka rôznych minerálov a hornín, ktoré ho priviedli k prvým stopám po zlate v pohorí Tribeč. Zo zaujímavých listín sa v múzeu nachádza aj originálny dokument prijatia do cechu zlatokopov. „List tento sa dáva Ivanovičovi Ernestovi Ing. ktorí pri ryžovaní zlata schopnosti svoje ukázal a tým do stavu tovarišského prijati bol. Pred odchodom na vandrovku zlatokopeckú vyplniť však musí všetky zaviazanosti svoje ako aj dlžoby zaplatiť. S lopatov, krompáčom a koritkom na cestu vydá sa podľa schopnosti svojej, zdravia a čuchu po zlate. Tovariš cechu zlatokopeckého, správať neslušne nesmie sa: zlato kradnúť druhím, vadiť sa, ruvať a kliať, karti a kocki o peniaze hrať, opíjať sa, stik s cudnými ženami mať, v krčme tancovať alebo čo len nohi pri sedení krížom si preložiť.
Ukončiac vandrovku meistrovski rok odpracovať a meisternugget viryžovať. Tiež taxu inkroporačnú zaplatiť nezabudnúť musí a až potom po výdatnom pohostení cechu celého zlatokopeckého za meistra prijati bude. Ktori zlatokop pravidlá ustanovené poruší alebo nugget nenájde, list tento odobrani mu bude. Taki zákon cechu zlatokopeckého je. Dané v Magurke 1985.“
(pokračovanie)
Pomocná literatúra:
Ernest Ivanovič: Zlato v areáli mesta Zlaté Moravce
Požitavské noviny (2 -7) 1996
Súvisiace články: Zlato v Tribeči (1. časť)
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43