Vzácne kultúrne dedičstvo
K turisticky málo známym klenotom kultúrneho dedičstva Požitavského regiónu patria aj kaštiele v Novej Vsi nad Žitavou. Tri bývalé zemepanské sídla, v súčasnosti v pomerne dobrom technickom stave, patria k ojedinelým historickým vzácnostiam Slovenska. Dva z nich sa nachádzajú v anglickom parku s významným celoslovenským postavením.
Anglický park |
Berchtoldov kaštieľ |
Štít Klobušického kaštieľa |
V centre obce pri križovatke sa nachádza najstarší, pôvodne barokový kaštieľ s obdĺžníkovým pôdorysom zo začiatku 18. storočia, ktorý dal postaviť gróf Jozef Berchthold. Vtedy mal podobu iba prízemnej panskej kúrie so slamenou strechou. Z troch doteraz zachovaných kaštieľov najviac zmenil svoj vonkajší vzhľad. Kaštieľ bol využívaný na rozmanité účely, od policajného úradu až po obchody.
Z toho istého obdobia pochádza aj druhý neorokokový kaštieľ s účkovým pôdorysom v blízkosti rieky Žitava, ktorí dal postaviť barón Jozef Seréni. Táto stavba sa vyznačuje nárožnými šesťuholníkovými baštami pristavené ku kaštieľu v roku 1900. Vlastníkom kaštieľa sa neskôr stala rodina Antona Szlávyho, ktorý zdedil Jozef Szlávy, držiteľ titulu korunný strážca. Jozef Szlávy zomrel v roku 1900 v Novej Vsi nad Žitavou, kde je aj pochovaný. Po ňom sa kaštieľ stal majetkom grófa Nyáryho. Dnes v ňom sídli Odborné učilište internátne.
Druhý kaštieľ |
Klobušického kaštieľ |
Nádvorie kaštieľa |
V roku 1872 postavil zemepán Ján Klobušický tretí neoklasicistický kaštieľ s obdĺžníkovým pôdorysom, ktorý obklopoval pekný park. Klobušický neskôr zdedil aj Berchtholdov kaštieľ. Štít tretieho kaštieľa dodnes zdobia okrem dvoch bohýň postavy oráča, pastiera a rybára. V súčasnosti je kaštieľ využívaný ako internát OUI. Pánske parky s výsadbou okrasných drevín založili rodiny barónov v druhej polovici 19. storočia v ktorých rástlo približne sto druhov drevín z tuzemska i zo zahraničia, ako borievka virgínska, ginko dvojlaločné, tisovec dvojradový, platany a iné. K dendrologickým vzácnostiam parku patrí aj 170 ročný dub letný so zlatožltými listami.
Vstup do parku |
Vzácne dreviny |
Jediné zachovalé interiérové kultúrno-historické pamätihodnosti sa v súčasnosti nachádzajú v Berchtholdovom kaštieli, medzi ktoré patria starorímske mytologické sochy Diana, bohyňa Mesiaca a lovu, ako aj Flóra, bohyňa kvetov. Ostatné bohatstvo úžitkového, zberateľského a iného umenia ako knihy, sochy, obrazy, zbrane, poľovnícke trofeje, vzácny porcelán, majolika, ba aj vzácne obklady stien sa nenávratne stratili počas druhej svetovej vojny. Hoci dnes tieto staré stavebné historické objekty slúžia žiakom učňovského dorastu pre vyučovacie a ubytovacie účely, kaštiele s priľahlým parkom majú neoceniteľnú historickú a architektonickú hodnotu.
Pomocná literatúra
http://www.novavesnadzitavou.ocu.sk/sk/kultura.php
Trubíni, J. - Trubíni, Ľ.: Nová Ves nad Žitavou. 2008.
©
Anton Kaiser
01. máj 2010
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43