Spoznávajme včielky
31.5.2012 sa zišlo na Rodinnej farme Mašekov mlyn 50 detí z 3 kolektívov materskej školy na Hlavnej ulici vo Vrábľoch, aby sa zúčastnili projektu Spoznávajme včielky, ktorý pre nich pripravili členovia občianskeho združenia FONTIS a Rodinnej farmy Mašekov mlyn.
Deti sa po príchode oboznámili so životom včielok v úli. Včelárka a dlhoročná členka Slovenského zväzu včelárov Anička Kukučková im porozprávala pútavou formou o úlohách, ktoré včely majú a o ich význame pre opeľovanie stromov. Zvedavé otázky detí nemali konca kraja. Exkurzia pokračovala ochutnávkou čerstvo vytočeného medu s oblátkou a prehliadkou ukážkovej včelnice a novo nainštalovaného pozorovacieho úľa s presklenými stenami. Každé z detí malo možnosť vidieť včielky priamo pri práci, čo v nich vyvolávalo ďalšie otázky na ktoré im miestni včelári radi a neúnavne odpovedali.
O súvislostiach projektu nám povedal jeho koordinátor Michal Denský:
„K tomu, aby sa deti naučili starať sa o životné prostredie, potrebujú pozitívnu zmyslovú skúsenosť, ktorá u nich vytvorí vzťah k živým systémom. Dnes žije mnoho detí v panelákoch na sídliskách, kde sa vzťah k životnému prostrediu redukuje na kúsok zelene, prípadne domáce zvieratko. Včelárenie vďaka opeľovacej činnosti predstavuje nedoceniteľnú úlohu s dopadom na celú spoločnosť. Projekt Spoznávajme včielky v sebe spája starostlivosť o deti so starostlivosťou o životné prostredie. Skúsenosť z podobných projektov hovorí o tom, že viaceré deti pod vplyvom pozitívnej praktickej skúsenosti so včelárením začínajú navštevovať včelárske krúžky, zaujímajú sa o problematiku a niektoré vo vyššom veku začínajú prejavovať záujem o chov včiel.
Rodinná farma Mašekov mlyn, s ktorou občianske združenie FONTIS spolupracuje niekoľko rokov na viacerých projektoch je so včelárením spätá od nepamäti. V posledných 6 rokoch sa včelárska činnosť na Mašekovom mlyne zintenzívnila a okrem samozásobovacej funkcie plní aj osvetovo-vzdelávaciu úlohu. Prichádzajú sem kolektívy žiakov a študentov, aby sa dozvedeli viac o živote v prírode a zvlášť o živote včiel. Blízkosť miest Vráble, Nitra a Levice ju robí atraktívnou destináciou detských exkurzií, pre ktoré je život včiel priblížený miestnymi dobrovoľníkmi vždy fascinujúcim príbehom. Deti počúvajú radi a o ich záujme svedčí množstvo položených otázok. Súčasťou ich návštev je možnosť urobiť si jednoduchú sviečku z plátu vosku, ochutnávka medu a ďalších včelích produktov“.
Podujatie finančne podporil Nadačný fond Telekom v Nadácií Pontis.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43