Príroda v službách človeka
Juhozápadná časť Inoveckého pohoria nad Žitavanmi prekvapí každého návštevníka mnohými zmenami, ktoré sa tu udiali v poslednom období v súvislosti s tým, že na Benáte ožíva ťažba andezitu.
Stačí sa prejsť zvážnicou za bývalým Motokrosom iba niekoľko desiatok metrov od Rudnej magistrály, kde sa v priestoroch bývalého kameňolomu donedávna hromadila divoká skládka odpadu. Tento priestor je v súčasnosti vyplanírovaný pravdepodobne pre obnovenie novej ťažby kameňa. Neďaleko tejto lokality nastali ale oveľa väčšie zmeny. Novovybudovaná lesná cesta vedie pod Priehonskú lúku, len 500 m od Benátu, kde sa pyroxenické andezitové steny premenili na haldy kamenia v novo vytvorenej bani. Známa scenéria zdevastovanej prírody pripomínajúca násypy vydolovanej horniny na Benáte.
Človek prírodu v značnej miere prispôsobuje svojim životným potrebám a preto lesy vyrúbal a premenil na polia, lúky, vinice a pasienky. Skultivoval takmer celú Žitavskú pahorkatinu. Lesy, ktoré tu máme, sú zaujímavé nielen pre ťažbu dreva, ale i svojím nerastným bohatstvom s ľahko dostupným stavebným materiálom. V skutočnosti sú to alarmujúce pohľady, keď v tejto pomerne malej oblasti Pohronského Inovca sa nachádza celá desiatka kameňolomov. Pozostatky starej bane nájdeme nad Obycami, v Machulinciach sú dve, jedna činná so susediacim starým lomom Havránka. Nad Žitavanmi sa nachádza stará baňa, v súčasnosti novo vzniknutý kameňolom a ďalší pod vrcholovými skalami Benátu. Východne od Zlatých Moraviec sa kedysi ťažilo v známej Čertovej bani a nad bývalou Chrenovou chatou v Kňažickej bani.
Neďaleko starého kameňolomu Vratič sa dnes ozývajú dobývacie mechanizmy z bane Čierne Kľačany pod Čiernym vrchom v južnom svahu Pohronského Inovca. Dolovanie hornín v Inoveckom pohorí má svoju históriu a každého návštevníka dovedie do niektorej z týchto banských oblastí. Stačí kráčať lesnými cestami, ktoré za desiatky rokov vyjazdili tatrovky, bagre a buldozéry a vžívať sa do neutíchajúcich zvukov rôznych mechanizmov dolujúcich horniny alebo motorových píl pri ťažbe dreva. V tejto pre život fauny nehostinnej oblasti Inovca možno obdivovať skôr krásu ešte neporušených andezitových skál, z ktorej unikajú plachí obyvatelia prírody.
Príroda je tu v službách človeka, ktorý ju v značnej miere prispôsobuje svojim životným potrebám.
foto © Anton Kaiser a Gabriela Jelínková, 2010
© Anton Kaiser 19. január 2010
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43