header
Dnes je piatok 22. november 2024
 

Požitavské cyklotrasy – dolné Požitavie (2. časť)

6. Hul - Úľany nad Žitavou - Šurany - Nitriansky Hrádok - a späť (25 km)

Do Šurian sa dostaneme tak ako som to už opísal v trase č. 2 a ďalej pokračujeme cez stred mesta popri ramene Nitry (Malá Nitra) až do Nitrianskeho Hrádku, prezrieme si nádherne upravený stred obce s veľkou sochou Hrádockej Venuše a zabočíme do uličky vedľa miestnych potravín, pokračujeme stále rovno cez celú dedinu, až kým neprídeme k mostu ponad rieku Nitra, cez most však neprejdeme, ale pokračujeme asi 300 metrov po hrádzi, v smere toku rieky, až k bývalej protitureckej pevnosti Zámeček, v areáli ktorej sa nachádza jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku, prezývané i "slovenská Trója" či "nitrianska Atlantída" (našla sa tu i spomínaná Hrádocká Venuša). V miestnom kultúrnom stredisku je umiestnená stála výstava fotografií Deža Németha z archeologického výskumu lokality Zámeček (otvorené v pondelok a piatok od 8.00 - 11.30, utorok, streda, štvrtok od 14.00 - 16.00).

7. Hul - Podhájska - Máriačalád - a späť (23 km)

Začíname tak ako v trase č. 4. V Podhájskej prejdeme popri kúpalisku, železničnej stanici a následne pri prvej možnosti odbočíme doprava smerom na Čechy. Postupne prekonáme 100 metrové prevýšenie až prichádzame k starému kláštoru a významnej historickej pamiatke Máriačalád (Mariánska čeľaď). Ide o kláštor postavený vo vznešenom štýle bazilikového trojloďového typu v polovici 18. st., pustnúť začal po roku 1863, keď po zásahu bleskom vyhorel. Následne bol viac krát vykradnutý, a tak sa mnohé významné pamätihodnosti nenávratne stratili či zničili.

8. Hul - Podhájska - Pozba - a späť (25 km)

Rovnako ako v trase č. 10, len nezahneme smerom k obci Čechy a kláštoru Máriačalád, ale pokračujeme ďalej popri železnici až na hlavnú cestu a odtiaľ do Pozby. Opäť ak máme horský bicykel a chuť „šľapať“ do poriadneho kopca tak v Podhájskej, hneď po tom čo prejdeme cez železničné priecestie, zahneme doprava, prejdeme cez most ponad potok Liska a pokračujeme necelý kilometer, cez asi 70 metrové prevýšenie až na vrchol kopca. Tam nám bude odmenou prekrásny výhľad po okolí. V Pozbe, prejdeme cez dedinu a vydáme sa smerom k Mariánskej studničke (pútnicke miesto, výlet možno spojiť i s účasťou na svätej omši), ktorá sa nachádza na križovatke ciest k obciam Bardoňovo (vľavo) a Dedinka (vpravo). Odporúčam prejsť i malý úsek smerom k Dedinke, je odtiaľ pekný výhľad na krajinu.

9. Hul - Úľany nad Žitavou - Mojzesovo - Černík - Komjatice (30 km)

Pekné výhľady na západ od obce Černík z miestnych vinohradov (cesta k nim vedie popri areáli miestneho družstva). Odporúčam taktiež návštevu Mojzesovských vinohradov, kde sa v blízkosti katastrálnej hranice s obcou Černík nachádza skutočný unikát, tzv. vahadlová studňa dodnes ešte i funkčná s pomerne vysokým dreveným agátovým ramenom. Taktiež máme možnosť okúpať sa v Komjatických štrkoviskách s veľmi čistou vodou, prezrieť si obec Komjatice, ktorá sa môže pýšiť tým, že tu bola protestantským kazateľom Pavlom Huszárom založená prvá tlačiareň na Slovensku (túto udalosť pripomína i pamätná tabuľa na budove knižnice). Taktiež sa tu nachádza kaštieľ postavený v neskorobarokovom slohu v polovici 18. st., pri ňom zvyšky niekdajšieho opevnenia a kostol so 4 pieskovcovými sochami svätých v nadživotnej veľkosti. Ďalej môžeme v okolí kostola a na námestí nájsť viacero plastík svätých z 19. a 20. st., artézsku studňu s vyhľadávanou pitnou vodou a pri severnom okraji obce v hlinisku tehelne (dnes bohužiaľ skládka TKO) i jediný nález vulkanického popola v spraši na území Slovenska. Zaujímavá je taktiež lokalita Torozlín, ku ktorej sa dostaneme, ak hneď pred vstupom do obce, v smere od Komjatických štrkovísk, odbočíme doľava a pokračujeme po tejto poľnej ceste asi 800 metrov. Torozlín predstavuje významný biotop uprostred poľnohospodárskej krajiny, s výskytom mnohých chránených a vzácnych druhov rastlín i 49 druhov chránených stavovcov, vrátane korytnačky močiarnej.

10. Hul - Podhájska - Beša - Jesenské - a späť (36 km)

Nadväzujeme na trasu č. 11, no neodbočíme do Pozby, lež pokračujeme ďalej na Bešu. V tejto obci sa v roku 1902 našli v hlinisku tehelne zvyšky mamuta, ktoré získal Andrej Kmeť do zbierky Slovenského národného múzea v Bratislave. Z okolitých lúk a polí sú zaujímavé výhľady na okolitú krajinu, a krásne sú i blízke lesy. Odporúčam najmä prezrieť si Bešiansku dolinu, ktorá nás asi po 1,5 kilometri privedie k už spomínanému Novému rybníku (trasa č. 9) Pri kostoloch v severnej časti obce, zídeme z hlavnej cesty a odbočíme doľava, pokračujeme touto cestou až k najbližšiemu rázcestiu, kde sa vyberieme doprava a asi po jednom kilometri prichádzame do malej dedinky Jesenské. Približne v strede dediny odbočíme znovu doprava, prejdeme cez most ponad Bešiansky potok, cez železničnú trať povedľa stanice Jesenské údolie a pokračujeme do kopca, ale už po poľnej ceste. Toto miesto predstavuje turisticky veľmi zaujímavú, no zároveň málo známu oblasť. Zaujímavý je najmä zvlnený reliéf s lúkami a ovocnými sadmi i ďaleké výhľady hlavne na sever. Táto poľná cesta nás po 1 kilometri privedie až na hlavnú cestu medzi Horným Pialom a Bešou, odbočíme doprava a spustíme sa dolu kopcom po ceste lemovanej stromoradím až do Beši.

11. Hul - Úľany nad Žitavou - Mojzesovo - Černík - Komjatice - Černík - Mojzesovo - Ondrochov - Lipová - Šurany - Úľany nad Žitavou - Hul (42 km)

Ide o dlhšiu alternatívu k predchádzajúcej trase č. 12. Cestou z Komjatíc odbočíme v Mojzesove pri prvej príležitosti doprava na Ondrochov (musíme prejsť cez most ponad rieku Nitra). Hneď pri vstupe do dediny si môžeme všimnúť zvyšky mlyna, zreteľné stopy po úpravách koryta Starej Nitry i malú vodnú elektráreň. Za dedinou odbočíme doľava a po pár kilometroch prichádzame do Lipovej, kde si prezrieme kaštieľ i park. Z Lipovej pokračujeme cez Kostolný Sek až do Šurian a odtiaľ po asfaltovej ceste cez polia (začína pri kúpalisku Tona) do Uľán nad Žitavou.

12. Hul - Podhájska - Beša - Tehla - Veľký Ďur - Lok - Iňa - Jesenské - Beša - Podhájska - Hul (50 km)

Ako v trase č. 16, len z obce Tehla sa vyberieme smerom na Veľký Ďur. Táto obec je rodiskom Júliusa Ladzianskeho – lekára a tvorcu slovenskej lekárskej terminológie. V obci môžeme vidieť zvyšky tradičnej ľudovej architektúry, a to napr. studne kryté strieškou vo dvoroch (hlavne pri hlavnej ceste z Vrábeľ do Levíc), ďalšou zaujímavosťou v obci je ložisko drevného opálu z mladších treťohôr nachádzajúce sa na pravom brehu Ďurského potoka, neďaleko vodnej nádrže. Dostaneme sa k nemu, keď z cesty vedúcej do Loku odbočíme doľava (asi 200 metrov pre kostolom) a vyberieme sa poľnou cestičkou k Ďurskému rybníku. Na mieste, kde bude ponad poľnú cestičku prechádzať elektrické vedenie odbočíme doľava, postupujeme ďalej popri nádrži a asi 300 metrov za ňou je dané nálezisko a exkurzná geologická lokalita, žiaľ, dnes už čiastočne zdevastovaná blízkou skládkou komunálneho odpadu. Vrátime sa na hlavnú cestu a pokračujeme po nej až do dediny Lok, cesta nás vyvedie pri jednom z kostolov, prejdeme k druhému kostolu a pri ňom odbočíme z hlavnej cesty doprava na Iňu, v tejto obci opäť pôjdeme smerom ku kostolu, no neprídeme až k nemu ale pri prvej príležitosti zahneme vľavo smerom na Jesenské a Bešu (ďalej viď trasu č. 15).

13. Hul - Úľany nad Žitavou - Mojzesovo - Černík - Vinodol - Veľký Cetín - Malý Cetín - Čechynce - Golianovo - Veľký Lapáš - Malý Lapáš - Golianovo - Paňa - Veľký Cetín - Vinodol - Černík - Mojzesovo - Úľany nad Žitavou - Hul (65 km)

Nadväzujeme na trasu č. 12, s tým rozdielom, že v Černíku neodbočíme na Komjatice, ale pokračujeme rovno. Za obcami Černík a Vinodol si pri rieke Nitra môžeme všimnúť lesný komplex s pestrou skladbou živočíšstva – najmä dravého vtáctva, ide o posledné zvyšky lužného lesa v okolí Nitry. Vo Veľkom Cetíne sa nachádza veľmi pekný gotický kostol, postavený v roku 1307 a prestavaný na konci 17. storočia. Keď sa dostaneme do obce Veľký Lapáš, vyberieme sa smerom na Nitru, no hneď po pár metroch zabočíme doprava a plynule prejdeme do obce Malý Lapáš. V tejto dedinke môžeme nájsť veľa pozostatkov tradičnej ľudovej architektúry z 19. st. – nabíjané a vykladané domy s valbovou strechou, omazané a obielené či stodoly, plevenice, šopy, stĺpkovitej konštrukcie so stenami vypletanými prútím, kukuričnými steblami, alebo šalované. V lokalite Jágerská pustatina, sa nachádza park v prírodno – krajinárskom štýle s dnes už zaniknutým jazierkom. Dostaneme sa k nej tak, že na konci dediny ešte pred futbalovým ihriskom odbočíme vľavo a následne do druhej uličky vpravo (v blízkosti parku je transformátor). Vrátime sa naspäť do Golianova, odkiaľ sa vydáme bočnou asfaltovou cestou ( na východ od obce) vedúcou cez polia do obce Paňa, z nej prejdeme do Veľkého Cetína a ďalej postupne až na Hul.

14. Hul - Podhájska - Pozba - Hurbanovce - Plavé Vokozany - Tekovské Lužany - Žemliare - Vyšné nad Hronom - Dolná Seč - Horná Seč - Kalná nad Hronom - Bajka - Ondrejovce - Dolný Pial - Bardoňovo - Pozba - Podhájska - Hul (80 km)

Nadväzujeme na trasu č. 11, na križovatke pri Mariánskej studničke odbočíme doprava na Dedinku, no ešte pred ňou v obci Hurbanovce odbočíme doľava na Plavé Vokozany, tento úsek cesty vedie po asfaltovej ceste obkolesenej pekným lesom. V Tekovských Lužanoch musíme prejsť asi kilometrový úsek po hlavnej ceste v smere na Šarovce a hneď za železničným priecestím odbočiť doľava na poľnú cestu, po nej ideme stále rovno (poľná cesta postupne po cca 1, 5 km prejde na asfaltovú cestu). Keď nás cesta vyvedie na križovatku s hlavnou cestou, naďalej budeme pokračovať rovno, až k mostu cez rieku Hron. Z mosta si môžeme všimnúť brehové porasty, ktoré sú biotopom vodných živočíchov a rastlín, a taktiež i pekné meandre rieky. Prejdeme teda cez most zabočíme doľava a postupujeme ďalej proti prúdu rieky. Za Hornou Sečou nás čaká približne 1,5 km dlhý úsek, po veľmi frekventovanej ceste. V Kalnej nad Hronom na ľavom brehu Hrona neďaleko mosta, si môžeme prezrieť expozíciu výzbroje a vojenskej techniky z 2. svetovej vojny, ktorá pripomína významné udalosti z tohto obdobia, odohrávajúce sa práve v týchto miestach. Hneď za mostom odbočíme doprava a za obcou zase doľava na Tekovský Hrádok, po 700 metroch na ďalšej križovatke, pri umelo vysadenom pamätnom brezovom hájiku odbočíme vpravo na Bajku, v Ondrejovciach znovu doprava na Dolný Pial, Bardoňovo (historický park), až kým sa nedostaneme, k nám už dobre známej, Mariánskej studničke pri Pozbe.

Súvisiace články: Požitavské cyklotrasy – dolné Požitavie (1. časť)

Tehlový most pr...
Nový rybník(Trá...
Pohľad na Pozbu
Studnička pútn...
Polia a lesy za...
Pohľad na Pole ...

Share
© Tomáš Petržel 24. november 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12