Požitavské cyklotrasy - úvod
Vybudovanie cykloturistických trás s cieľom propagácie mesta Zlaté Moravce a jeho okolia bolo hlavným ťažiskom projektu, ktorý ešte v roku 2003 pripravilo mesto s partnerskou Mestskou organizáciou Klubu slovenských turistov. Dielo sa podarilo a koncom septembra v roku 2005 boli "Požitavské cyklotrasy" slávnostným spôsobom odovzdané turistickej verejnosti do užívania.
Projekt v hodnote asi 700-tisíc korún bol realizovaný vďaka finančnej pomoci Európskej únie. Jednou štvrtinou nákladov sa podieľalo Mesto Zlaté Moravce a jedenásť obcí okresu. Odborným garantom projektu a aj praktickým realizátorom vyznačenia ciest vhodných na cykloturistiku bol Klub slovenských turistov - Mestská organizácia Zlaté Moravce. Preto, že som autorom myšlienky, navrhovateľom a taktiež realizátorom celej siete vyznačkovaných cykloturistických ciest, predstavím Vám ich na portáli ZITAVA.SK postupne a podrobnejšie. Pri tvorbe projektu som sa zameral na to, aby záujemca o cykloturistiku mohol na bicykli spoznať čo najviac turisticky atraktívnych miest nášho regiónu. Rovnako mi veľmi záležalo, aby cyklotrasy viedli cez čo možno najviac obcí zlatomoraveckého okresu. Snažil som sa vybrať cesty, ktoré sú pre cyklistu bezpečné a málo frekventované, no nie vždy sa to dalo. Pri jednaniach s vlastníkmi ciest a pozemkov sa mi nepodarilo presadiť všetky moje predstavy a z tohoto dôvodu niektoré veľmi vhodné lokality na cykloturistiku najmä v pohorí Tríbeč nemohli byť využité v projekte cyklotrás.
Celková dĺžka vyznačených ciest je 260,5 kilometra, ktoré na dvanástych trasách Požitavských cyklotrás prechádzajú katastrálnymi územiami 44 miest a obcí, v 5 okresoch a troch krajoch, týmto majú naše cyklotrasy nadregionálny význam. Rozsahom a úrovňou prevedenia patria k najlepším na celom území Slovenska. V roku 2006 sa mi podarilo získať ďalšie finančné prostriedky a cyklotrasy sme realizovali aj na Pohroní v okrese Žarnovica, v celkovej dĺžke vyše 50 kilometrov, tieto sú plynule prepojené na Požitavské cyklotrasy.
Pre značenie cyklotrás v teréne sme vôbec prvýkrát na Slovensku použili metodiku KST podľa platnej Slovenskej technickej normy STN 01 8028 Cykloturistické značenie. Každá trasa má svoje evidenčné číslo na základe schválenia nami vypracovanej dokumentácie Ústrednou sekciou turistického značenia KST so sídlom v Bratislave. Základným orientačným prvkom každej trasy je tzv. Turistické informačné miesto (TIM), ktoré je opatrené smerovníkom (oceľový stĺp), na ktorom sú smerovky a tabuľka miestneho názvu (TMN) s údajom o nadmorskej výške. Všetky prvky značenia cyklotrás majú žltý povrchový náter a tým sa odlišujú od značenia turistických chodníkov pre peších turistov, ktoré sú biele.
Na každej smerovke sú texty vytlačené čiernou farbou, s veľkosťou písma 40 mm. V záhlaví smerovky je nápis "Požitavské cyklotrasy". Pod záhlavím sú uvedené dva postupné ciele na trase, s údajom vzdialenosti v km. V hrote smerovky je pás vedúcej farby s číslom trasy. V dolnom riadku je vľavo rok výroby a v pravo evidenčné číslo trasy. Na vyznačenie cykloturistických trás používame pásovú značku 14x14 cm, ktorá sa okrem rozmeru odlišuje od značky pre peších turistov aj farbou. Pri cykloturistických značkách používame žltú upozorňovaciu farbu.
Pre zaujímavosť, smerovníkov sme na Požitavských cyklotrasách osadili v počte 53 ks, TMN a smeroviek 210 ks. Pásových značiek a šípok sme museli namaľovať na stromy, stĺpy a iné objekty v počte vyše tristo. Dôležitou súčasťou orientácie pre turistov je mapa, ktorá obsahuje všetky dôležité informácie a je vytlačená na informačných tabuliach na dvanástych turisticky najvýznamnejších miestach Požitavských cyklotrás (Zlaté Moravce, Topoľčianky, Vieska n/Žit., Slepčany, Skýcov, Hostie, Jedľové Kostoľany, Kostoľany p/Tríb., Hronský Beňadik, Lovce, Tekovské Nemce a Zlatno). Pri informačných tabuliach sú pre cykloturistov umiestnené aj praktické kryté oddychovadlá. Mojou snahou je vybudovať značené cykloturistické trasy na celom povodí rieky Žitava.
Požitavské cyklotrasy môžu významne prispieť k rozvoju turistiky a cestovného ruchu nielen Požitavia, ale aj celého Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43