Obnovenie ťažby andezitu na Benáte
Na najkrajšom vrchu Pohronského Inovca sa ešte v 50-tych rokoch ťažil a spracovával kvalitný pyroxenický andezitový kameň na dláždenie ciest a chodníkov. Takzvané mačacie hlavy sa zvážali v huntíkoch lanovkou do Žitavian, úzkokoľajkou do Topoľčianok, odkiaľ putovali železnicou do okolitých obcí tzv. Dolnej zeme. V súčasnosti táto stará vyhasnutá lokalita kameňolomu ožíva nezvyčajnou ťažbou dreva a uvažuje sa nad obnovením ťažby andezitu, čím by sa osud tejto vzácnej prírodnej lokality spečatil.
Ťažba andezitu na Benáte (692 m) sa zastavila tesne pod skalnými útvarmi a v masíve hory zanechala veľkú jazvu s množstvom násypov nespracovanej horniny. Dolovaním kameňa sa čiastočne porušila kompaktnosť mohutných prírodných megalitov, ktoré sú pýchou celého pohoria. Okolie bývalej bane dnes pôsobí dojmom nevyčerpateľnej zásoby vydolovanej andezitovej suroviny.
Turistickou zaujímavosťou tejto lokality sú pozoruhodné prírodné výtvory, ktoré počas miliónov rokov vytvorila voda, vietor z neovulkanických andezitov do rôznych bizarných tvarov, s ktorými sa príroda viac pohrala a zanechala andezitové útvary pripomínajúce bašty, veže a stĺpy. Niektoré našli aj svoje pomenovania, ako Pavián, Ťava, Slon, Bochníky Benátu atď. Zachovali sa neporušené uprostred kedysi rušnej ťažby kameňa, tak ako ich príroda obdarila krásami a zaujímavosťami Pohronského Inovca.
Turisticky najnavštevovanejší značkovaný vrch Pohronského Inovca Benát patrí do najsevernejšieho výbežku Panónskej kveteny a je významný aj z hľadiska flóry s teplomilnou vegetáciou. Výrazne sa prejavuje najmä výskytom ľalie zlatohlavej, klinčeka pyšného, ktorý je v súčasnosti už ohrozeným druhom kveteny, horca pľúcneho a niektoré ďalšie druhy rastlín, ktoré si tu našli primerané podmienky rastu. V blízkosti tejto lokality rastie aj starček ovirský, ktorý patrí k vzácnostiam flóry Slovenska.
Lokalita geomorfologicky patriaca do oblasti Slovenského stredohoria silno zasiahnutá neovulkanickou činnosťou sa vyníma nad obcou Žitavany. Z turistického hľadiska býva každoročne cieľom mnohých organizovaných podujatí. V prvých dňoch roka sa kedysi turisti pravidelne stretávali na jeho vrchole pri Novoročných výstupoch na Benát. Krásna vyhliadková terasa ožíva počas víkendov rodinnými výletmi s deťmi. Organizujú sa aj populárne mládežnícke súťažné podujatia Základných škôl o Zlatý pohár primátorky mesta Zlaté Moravce. Výstupy žiakov na Benát s pedagogickými pracovníkmi bývajú obohatené poznávacími prednáškami o zaujímavostiach nášho okolia s tombolou a opekaním pri ohni. V jesennom období ožívala hora návštevníkmi známych večerných turistických výstupov a symbolických osláv pálenia Vatry zvrchovanosti. Prírodnú lokalitu navštevujú vo veľkej miere aj obdivovatelia prírodných krás Inoveckého pohoria zo všetkých kútov Slovenska.
Benát svojimi andezitovými skalnými útvarmi priťahuje fotografov, obdivovateľov prírodných krás v každom ročnom období. Ponúka mnoho impozantných scenérií a jedinečných námetov, ako pohľady do dolín, na okolité hory, alebo na vlastný kamenný hrebeň Benátu. Tie bývajú obyčajne najkrajšie, lebo oživujú neopakovateľné spomienky na zážitky pri potulkách Inoveckým pohorím.
Jediná možná ochrana Benátu pred prípadnou ťažbou horniny je vyhlásenie daného územia za chránenú oblasť podľa niektorej z platných kategórií zákona 543/2002 o ochrane prírody a krajiny.
Jediná možná ochrana Benátu pred prípadnou ťažbou horniny je vyhlásenie daného územia za chránenú oblasť podľa niektorej z platných kategórií zákona 543/2002 o ochrane prírody a krajiny.
Použitá literatúra a pramene:
Kol. autorov.: Turistický sprievodca Tribeč, Pohronský Inovec z roku 1983
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43