Nebojte sa archeológov!
Možno sa aj vám stalo, že ste pri kopaní základov rodinného domu natrafili na črepiny alebo na staré ľudské či zvieracie kosti. Báli ste sa tento nález oznámiť archeológom, pretože by vám určite znemožnili pokračovať v začatej stavbe, alebo že by sa k vám na pozemok nasťahovali na niekoľko mesiacov a prevŕtali by vám celý pozemok.
Skutočnosť je však úplne iná. O tom ako to chodí pri objave akéhokoľvek nálezu sme sa opýtali špičkového archeológa, špecialistu na problematiku doby bronzovej v strednej a východnej Európe, prof. PhDr. Jozefa Bátoru, DrSc. z Bratislavy: „Zo Zákona o ochrane pamiatkového fondu č. 49/2002 vyplýva povinnosť nálezcu ohlásiť každý nález, teda aj ten, na ktorý narazí počas zemných prác. Nález by mal nálezca ponechať na mieste a ohlásiť túto skutočnosť sám alebo prostredníctvom mestského či obecného úradu na Krajský pamiatkový úrad alebo priamo na Archeologický ústav SAV v Nitre. Toto ohlásenie nálezu je nálezca povinný urobiť najneskôr na druhý pracovný deň po jeho nájdení. Nález musí ponechať na mieste, bez zmeny až do obhliadky archeológov z Krajského pamiatkového úradu alebo Archeologického ústavu SAV. Nálezca musí nález zabezpečiť pred poškodením, zničením resp. odcudzením.“
Profesor Bátora vyvracia fámy, že by nálezcovi archeológovia prevŕtali celý pozemok. „Archeológov sa ľudia nemusia báť, pretože po zdokumentovaní a vyzdvihnutí nálezu môžu ihneď pokračovať v stavbe.“
To znamená, že archeológovia na miesto nálezu prídu najneskôr na druhý deň po ohlásení. Zvyčajne sú pripravení uskutočniť okamžitý výjazd. V ich záujme je nález čo najskôr zachrániť a nezdržiavať stavebné práce.
Možno si to ani neuvedomujete, ale čo ak práve váš nález obohatí dávnu históriu Slovenska, možno práve váš nález bude vystavený v niektorom zo slovenských múzeí a na popise k nálezu bude uvedené vaše meno.
Na záver sme sa opýtali prof. Jozefa Bátoru, či je pravda, že Vráble budú opäť po 40-tich rokoch stredobodom pozornosti archeológov. Totiž posledný archeologický výskum na Zemnom hrade (Fidvári) vo Vrábľoch bol uskutočnený v 60-tych rokoch 20-teho storočia. Vtedy bola vykopaná len jedna sonda: „Počas mlynárskeho Sympózia som sa rozprával s regionálnymi historikmi Jozefom a Ľubošom Trubíniovcami z Vrábeľ a spontánne padol návrh uskutočniť archeologický výskum na Zemnom hrade opäť po 40-tych rokoch. Tento výskum mám v pláne realizovať spolu s kolegami z Frankfurtského archeologického ústavu. S nemeckými archeológmi, ktorí prídu teraz v lete na Slovensko, sa tam pôjdeme pozrieť a zahrnieme tento výskum do nášho vedecko-výskumného plánu, ktorý sme už začali realizovať na dolnom Pohroní a Poiplí. Počítam, že by sme výskum na Zemnom hrade mohli začať už budúci rok.“
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43