Natáčanie filmu o slovenských mlynoch
Je sobotné skoré ráno (24. jún 2006) a na Požitavie prichádza televízny štáb Slovenskej televízie. Ich zastávkou sú Vráble, konkrétne Mašekov mlyn. Od skorého rána do neskorého večera budú totiž vo Vrábľoch natáčať prvý dokumentárny film o slovenských mlynoch a mlynároch. Filmári už natáčali na Orave v Kvačianskej doline, Tomášikove, Jelke a v ostatných známych slovenských mlynoch. Sobotu mali vyhradenú pre známy vrábeľský mlyn, ktorý kedysi patril rodine Mašekovcov.
Približne o hodinu sa dostaví pán mlynár Rudolf Kulich z Piešťan. Je nadšený prostredím a obzerá si celý areál rodinnej farmy. Kedysi bol mlynárom a toto čarovné remeslo ho priviedlo k rozhodnutiu, že ako prvý na Slovensku napíše o mlynárstve knihu. Tú mu vydal Pavel Dvořák v jeho vydavatelstve a nesie názov Zamúčené histórie.
Je približne 9:20 a televízny štáb má malú poradu spolu s hlavnými účinkujúcimi - mlynárom Rudolfom Kulichom a regionálnym historikom Jozefom Trubínim. Režisér vysvetľuje Jozefovi Trubínimu aká bude jeho úloha. Má pripraviť kresby všetkých druhov mlynov, mlynského žarnova a mal by to stihnúť do dvoch-troch hodín. S pánom Kulichom si štáb číta podrobne scenár. Všetko je pripravené na natáčanie.
Štáb začína točiť pri rieke. Pán Kulich rozpráva o rôznych druhoch mlynov a o príhodách z mlyna. Filmári sa na chvíľu presúvajú na poschodie mlyna, kde pokračujú v natáčaní pána Kulicha. Tretí záber pripravujú vonku pred budovou mlyna.
Spisovateľ Rudolf Kulich spolu s kameramanom a režisérom natáčajú v mlyne a potom pokračujú v natáčaní pred budovou Mašekovho mlyna. Tu pán Kulich rozpráva svoje zážitky z detstva...
Je presne čas obeda, no filmovanie sa ešte stále nekončí. Jozef Trubíni práve dokončil ilustrácie a televízny štáb sa pripravuje natočiť ho pri kreslení. Každý záber pre istotu natáčajú dvakrát. Teplomer ukazuje vyše tridsať stupňov Celzia, je veľmi teplo a dusno.
Pán Trubíni sa práve brodí riekou smerom k malému ostrovčeku. Stále ho točí kamera. Na malom ostrovčeku si rozloží stojan na kreslenie a začína kresliť vodný mlyn. Medzitým zavítala na Mašekov mlyn väčšia skupina ľudí z okolitých obcí, aby sa ovlažili vo vode. Filmárom to prišlo vhod, a tak požiadajú ľudí, aby sa naďalej kúpali a nevšímali si kameru. Na Mašekovom mlyne je veselo, deti skáču do vody a starší ľudia sa osviežujú v plytčine.
Slovenská televízia pripravuje unikátny dokument o dejinách slovenských mlynov. Za celým týmto projektom stojí režisér a scenárista Roman Sorger z Košíc. Už zopár rokov navštevuje slovenské mlyny, zbiera archívne dokumenty a jeho veľkým snom bolo pripraviť o mlynoch dokumentárny film. Našťastie sa mu tento sen splnil. Film bude trvať približne hodinu a Slovenská televízia by ho mala odvysielať koncom roka 2006 na televíznych obrazovkách.
No my sa vrátime ešte na chvíľu k filmovaniu... Je stále rovnako teplo. Televízny štáb sa presunul do chládku, pod stromy, k rieke. Práve natáčajú pána Trubíniho a on na kameru rozpráva povesti o požitavskom vodníkovi, o tom ako ľudí na požitaví vodil Svetlonos a vymenúva mlynárske porekadlá.
Okolo piatej hodiny popoludní filmári končia natáčanie. Sú spokojní, a zároveň unavení. Potrebujú oddych, lebo majú pred sebou ešte natáčanie mlynov v Bohuniciach a Kolárove. Pred odchodom zapózujú pri rieke na spoločnú fotografiu a my sa už teraz tešíme na dokument mapujúci históriu mlynov na Slovensku.
© Eva Trubíniová 05. september 2010
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43