Možnosť ďalšieho vývoja súčasnej povodňovej situácie
Situácia ohľadom možného výskytu povodní z hľadiska stavu prírodného prostredia nevyzerá v povodí Žitavy príliš optimisticky.
Počas tejto zimy (december 2012 – február 2013) spadlo v Hurbanove až 153 % dlhodobého priemeru (1901–2010) zrážok. Avšak napr. už v októbri 2012 boli úhrny zrážok vysoké. Tieto zrážky tak spolu nielen významne zmiernili predtým dlhotrvajúce sucho, trvajúce od roku 2011. Súčasne totiž spôsobili situáciu, že každé ďalšie vysoké úhrny by už naopak mohli znamenať aj ich výraznejší nadbytok. A skutočne aj v marci 2013 sme sa však opäť dočkali vysokých zrážkových úhrnov (napr. v Hurbanove spadol až štvornásobok dlhodobého priemeru 1901–2012) a táto situácia v kombinácii s pretrvávajúcim charakterom počasia neveští z pohľadu ohrozenia povodňami nič dobré.
V oblasti Slovenského Stredohoria navyše stále existujú nemalé zásoby vody v podobe snehovej pokrývky. Napríklad vo vrcholových častiach pohoria Vtáčnik bola k 25. marcu 2013 vodná hodnota snehovej pokrývky vyše 200 mm (v najvyšších častiach Pohronského Inovca a Štiavnických vrchov do 140 mm), pričom v uvedených oblastiach snežilo aj počas uplynulého týždňa.
Náznaky možných záplav v tretej dekáde februára 2013 sme ešte prežili relatívne bez väčších škôd. Prvá aktuálna výrazná prietoková vlna k nám dorazila v nedeľu a pondelok 31. marca, resp. 1. apríla a aktuálne (2. apríla popoludní) sa hladina Žitavy pohybuje tesne pod hranicou vyhlásenia 1. stupňa povodňovej aktivity. Predpoveď počasia na najbližšie hodiny varuje pred intenzívnym dažďom (od večera 2. apríla) s dennými teplotami okolo 10 °C, čo znamená, že môžeme očakávať ďalší výrazný vzostup hladín vodných tokov.
Vzhľadom k nasýteniu prostredia vodou a súčasnej zvýšenej hladine Žitavy MÔŽE BYŤ očakávaná prietoková vlna pri nepriaznivejšej situácii ešte výraznejšia. Je teda rozhodne potrebné dôkladne sledovať a nepodceniť vývoj hydrologickej a meteorologickej situácie!
Pre porovnanie, maximálna výška hladiny Žitavy počas najvýraznejšej povodňovej vlny začiatkom júna 2010 tvorila na vodomernej stanici vo Vieske nad Žitavou približne 415 cm, večer 31. marca 2013 to bolo na tom istom mernom profile rovných 400 cm.
Zdroj klimatologických a hydrologických údajov: SHMÚ (voľne prístupné).
Fotografie vyhotovil profesionálny fotograf Martin Havran.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43