Kniha nielen pre Požitavie, ale presahuje aj rámec Slovenska
Kolíska kresťanstva na Slovensku - Nitriansky hrad a katedrála sv. Emeráma v premenách času, to je názov vynikajúcej reprezentatívnej knihy, ktorá vyšla v závere roku 2011, ale do mojej knižnice sa dostala až v decembri 2013.
Autorom textov je Prof. ThDr. Viliam Judák, PhD. spolu s ďalšími 13 osobnosťami z vedecko – historickej oblasti, medzi ktorými nechýbajú ani katolícke kňazské osobnosti. Autormi fotografií sú doc. Vladimír Plekanec, Matej Plekanec a z archívu BÚ v Nitre, AÚ SAV a Ponitrianskeho múzea v Nitre.
Knihu vydal Biskupský úrad v Nitre v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV vo vydavateľstve Arte Libris Plekanec – Haviar Bratislava.
Kniha má 503 strán, text napísaný na kriedovom papieri, je doplnený takmer na každej strane farebnou fotografiou alebo fotokópiou významnej pamiatky, fotografie sú často na celej strane. Aj formát knihy púta pozornosť nielen tvrdým obalom, ale aj rozmermi 290 x 313 mm. Kniha bude určite nielen ozdobou a skvostom knižnice, ale aj žriedlom poučenia a obohatí čitateľa novými poznatkami.
Tak archeologický výskum v interiéri katedrály, ako aj reštaurátorské práce, ktoré v rokoch 2006 – 2011 realizoval tím špecialistov pod vedením doc. Vladimíra Plekanca, akademického maliara, umožnili podstatne spresniť doterajšie poznatky a priniesli viaceré významné objavy. Najvýznamnejším objavom počas reštaurovania bol nález ranorenesančného tabernákula (časť oltára, kde je svätostánok) z roku 1497 podrobne opísaný na stranách 210 – 221.
Osobitné miesto v knihe na strane 34 - 35 má aj rodák z Požitavia Juraj Selepčéni – Pohronec, ako nitriansky biskup v rokoch 1648 – 1666. Jeho erb nájdeme na str.246 v štíte oltára Snímanie z kríža.
V knihe nechýba ani zmienka o Kostole sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom.
Mimoriadne pozoruhodná je časť o Nitrianskom evanjeliári z roku 1083 s fotografiami. Nitriansky evanjeliár (liturgická kniha evanjelií) je najstaršou ručne písanou pamiatkou na území Slovenska.
Pozoruhodné sú aj fotokópie Zoborskej listiny z roku 1111, na ktorú nadväzuje Zoborská listina z roku 1113.
V knihe nechýba ani farebná fotografia (všetky fotografie v knihe sú farebné) biskupského náprsného kríža, ktorý daroval pápež Pavol VI. J.E. kardinálovi Jánovi Chryzostomovi Korcovi, ako tajnému biskupovi pri osobitnej audiencii 8.júla 1969.
V závere knihy je kapitola Diecézna knižnica, ktorá sídli v budove Veľkého seminára. V súčasnosti má vyše 66 tisíc zväzkov v 40 jazykoch.
Z obsahu knihy :
Úvod (Viliam Judák) 10
1. kapitola
Dejiny Nitrianskeho biskupstva (Viliam Judák) 14
Krypty v katedrále – miesta úcty zosnulým ( Jozef Holka) 64
Vzácne relikvie sv. Svorada-Andreja a sv. Benedika (Viliam Judák) 70
Patróni katedrálneho chrámu ( Ivan Kiko, Viliam Judák) 84
Titul baziliky (Štefan Vallo) 90
2.kapitola
Osídlenie hradného kopca v praveku a včasnej dobe dejinnej 96
( Gerrtúda Březinová, Marián Samuel)
Počiatky Nitrianskeho hradu ( Peter Bednár ) 114
Hrad stredobodom mocenských záujmov ( Ján Lukačka ) 122
Opevnenie Nitrianskeho hradu ( Peter Bednár, Michal Šimkovic) 134
Obrana a opevnenie Nitrianskeho hradu (Tomáš Janura) 162
Palác a vnútorná zástavba (Peter Bednár ) 174
Katedrála sv. Emeráma (Peter Bednár, Zuzana Poláková) 184
3.kapitola
Umelecké pamiatky a baroková výzdoba katedrálneho chrámu 208
( Jozef Medvecký)
4.kapitola
Palác v inventároch a testamentoch biskupov (Tomáš Janura ) 394
Diecézne múzeum Nitrianskeho biskupstva ( Veronika Olbertová) 428
Diecézna knižnica ( Ladislav Belás ) 466
Poznámky 472
Menný register 496
Takéto vzácne knihy nevychádzajú často, preto aj cena je primeraná hodnote knihy. Ako príležitostný dar táto kniha poteší aj toho najnáročnejšieho.
Pretože celé Požitavie patrí do Nitrianskej diecézy, mohla by táto kniha zaujať aj čitateľov tohto regiónu, kniha má však ďaleko viac ako len regionálny význam a presahuje aj rámec Slovenska.
Foto: Ondrej Valach
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43