Jazierka, rybníky a niektoré zaujímavosti v topoľčianskom parku (1)
O parku v Topoľčiankach sa už dosť popísalo, ale v našej sekcii Hory, doliny a parky stále chýba odborný článok o tomto známom parku. Ja si netrúfam, o ňom napísať, možno sa nájde pisateľ, ktorý sa touto problematikou zaoberá.
O topoľčianskom parku sa dočítame v knihe Pavla Hudíka Topoľčianky (2010), v knižke Jozefa Vodrážku a Štefana Rakovského Topoľčianky (1971), v publikácii 80 rokov Štátnych lesov v Topoľčiankach (2001), v knihe Štefana Čepčeka Topoľčianky (1983) a určite aj inde. Zaujímavý je odborný článok doc. Ing. Františka Benčaťa, DrSc. Prírodne-krajinársky park v Topoľčiankach v Krásach Slovenska (5/92).
Reagujem na článok v tohoročných júnových Nitrianskych novinách pod nadpisom Zachraňujú park aj obrovský Masarykov bazén. Na základe horeuvedených prameňov, chcem niektoré tvrdenia v tomto článku opraviť alebo doplniť a čitateľom chcem priblížiť niektoré zaujímavosti topoľčianskeho parku.
Ozdobou topoľčianskeho parku sú malé vodné plochy nazývané najčastejšie ako jazierka tak v odbornej tlači ako aj medzi miestnym obyvateľstvom.
Veľký rybník je najväčšou vodnou plochou a nachádza sa na konci parku, všeobecne, aj keď nie je až tak veľký, sa aj takto nazýva. Dodnes slúži pre chov rýb hlavne kaprov.
Malé vodné plochy v parku vznikali po príchode záhradníka Vojtecha Strnáda do Topoľčianok, čo bolo na sklonku panstva rodu Keglevich v roku 1873 (Štefan Čepček uvádza rok 1878). Tento záhradník nielen obohatil park novými druhmi drevín, ale za jeho pôsobenia do roku 1924 vznikli aj jazierka s názvami : jazierko s fontánou, jazierko s baštou (neskoršie pre prítomnosť labutí nazývané labutie jazierko), jazierko pri kaplnke a jazierko pri medveďovi, ktorému chcem venovať viac pozornosti.
Jazierko pri medveďovi, ktoré Pavol Hudík nazval ako „panské“ kúpalisko“, určite bolo vybudované po roku 1873. Podľa viacerých prameňov vzniklo na mieste bývalého tzv. Červeného hrádku slúžiaceho panstvu ešte z doby Jána Topoľčianskeho ( 1565 – 1598) na uplatňovanie tzv. „práva prvej noci“. Nikde sa neuvádza, kedy bolo toto jazierko upravené ako kúpalisko, pretože má spevnené dno a kolmé múry obdĺžnikového pôdorysu. Hlboké je vyše dvoch metrov a vedú do neho spevnené schody. Nachádza sa uprostred parku, v súčasnosti je už v jeho blízkosti veľa zelene, čo v minulosti nebolo. Voda do všetkých jazierok a aj do tohto pritekala unikátnym vodným systémom - zurčiacim spojovacím potôčikom s kaskádami, čo pekne harmonizovalo s alpínovou úpravou.
Prečo sa možno bývalé panské kúpalisko volalo a dodnes volá ako jazierko pri medveďovi? Známe dielo významného európskeho sochára Alojza Strobla s názvom Medveď s muflónom tu bolo umiestnené niekedy po roku 1910 a stálo tu až do roku 1991, kedy bolo vandalmi poškodené. Ešte stále vidieť vyvýšené miesto, kde socha medveďa stála takmer 80 rokov.
Viac a podrobnejšie o tomto sochárskom diele píšem v mojom príspevku Zhasínajúci jeleň v sekcii História Požitavia, (30.september 2010).
Z čias vlády Štefana Keglevicha (1857 – 1890) a ani z obdobia kedy v kaštieli býval Jozef August von Habsburg s rodinou (1890 – 1918) sa nezachovali žiadne záznamy, že sa tam šľachtické rodiny kúpali. Určite aj preto, že do parku bol prísny zákaz vstupu a park slúžil len pre panstvo.
O niečo viac vieme z obdobia, keď do Topoľčianok prichádzal prezident T.G.Masaryk na letné sídlo (1923 – 1933). Z roku 1926 sa zachovali zaujímavé fotografie, ako T.G.Masaryk pomáha svojim malým vnukom Leonardovi a Herbertovi pri vstupe do kúpaliska. Nie je žiadny záznam a už vôbec nie fotografia, že sa v kúpalisku kúpal T.G.Masaryk, veď v roku 1923, keď prišiel prvýkrát do Topoľčianok, mal už 73 rokov.
Viem, že po roku 1945 sa tam niektorí chlapci kúpali, pokiaľ ich nevidel prísny strážca parku.
Postupne vody aj v tomto jazierku ubúdalo, zelene okolo pribúdalo, ale stále to bolo a aj je obľúbené miesto pre nedeľné vychádzky mladých i starších. V súčasnosti ho obnovujú a je bez vody.
(pokračovanie)
Súvisiace články: Jazierka, rybníky a niektoré zaujímavosti v topoľčianskom parku (2. časť)
Foto: Ondrej Valach (7), archív (1)
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43