Hroby a pomníky na hornom Požitaví
Prvé novembrové dni sa na cintorínoch pohybuje viac ľudí ako inokedy. Na Slovensku má úcta k mŕtvym, návšteva hrobov príbuzných v dňoch 1. a 2. novembra veľmi dávnu tradíciu, ktorá sa udržala dodnes. Veriaci a ostatní obyvatelia prichádzajú na cintoríny, aby zapálením sviečok či kahancov a položením kytíc a vencov k hrobom spomínali na svojich zosnulých.
Keď pozorujeme, ako sa cintoríny menia, najmä vzhľad hrobov a pomníkov, zistíme, že starších pomníkov čím ďalej tým viac ubúda.
Na niektorých cintorínoch ešte nájdeme drevené pomníky zo začiatku 20. storočia. Niekde ešte vidieť zdobené železné kríže na hroboch, ale najviac zostalo z prvej polovice 20.storoča kamenných pomníkov. Niektoré hroby mali v minulosti aj okrasnú železnú ohrádku.
Osobitné miesto na cintorínoch majú detské hroby, ktoré boli v minulosti menšie a mali menšie pomníky. Obyčajne v cintoríne mali aj svoje vyhradené miesto.
S nostalgiou prechádzame po cintorínoch v spomienkach na našich blízkych.
Hroby padlých neznámych počas vojny nájdeme aj v lese, či inde mimo cintorína. Veľa pomníkov padlých v prvej a v druhej svetovej vojne je po celom Slovensku.
Aspoň niekoľkými fotografiami si ukážeme na hroby a pomníky z horného Požitavia v minulosti a v súčasnosti, pretože tieto sa pomaly z našich cintorínov vytrácajú.
Foto: Ondrej Valach
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43