header
Dnes je štvrtok 19. december 2024
 

Archeológovia vo Vrábľoch: Budeme prepisovať dejiny Európy!

Ako sme vás už informovali, prof. Jozef Bátora (archeológ a špecialista na dobu bronzovú v strednej Európe) uskutočnil v spolupráci s nemeckými archeológmi a občianskym združením Fontis archeologický prieskum na lokalite Zemný hrad pri Vrábľoch od 12. marca do 31. marca 2007. Výskum pozostával predovšetkým z povrchového zberu materiálu a celkového zamerania pravekej osady. Archeológovia celé tri týždne od skorého rána až do západu slnka vykonávali geomagnetické merania lokality a zbierali črepový materiál, po večeroch svoje výsledky nahadzovali do počítača.

Keď sme s prof. Bátorom sedeli presne pred rokom na brehu rieky Žitavy a rozprávali sme sa o lokalite Fidvár, už vtedy predpokladal, že toto miesto bude patriť medzi unikáty na Slovensku. Presne pred rokom sme požiadali prof. Bátoru, aby sa pokúsil uskutočniť archeologický výskum vo Vrábľoch. Ponúkli sme mu spoluprácu s tým, že vybavíme všetko potrebné u vlastníkov alebo nájomníkov pozemku, kde stála praveká osada. Prof. Bátora súhlasil a ihneď sa pustil do projektu. Teraz vieme, že táto iniciatíva z obidvoch strán bola výborným nápadom.Za tri týždne merania archeológovia zistili prekvapujúce informácie! Na vrábeľskej lokalite Fidvár sa nachádza najväčšia sídlisková aglomerácia nielen na Slovensku, ale v celej Európe z obdobia staršej doby bronzovej! Má rozlohu okolo 20 hektárov a je teda väčšia ako Mykény, či maloázijská Trója! Vrábeľská osada je stará zhruba 3000 rokov. V Európe sa našli podobné osady, ktoré v istom momente obývalo asi 100 obyvateľov. Na Fidvári však bola nevídaná koncentrácia obyvateľstva. V istom momente tam žilo až 1000 obyvateľov! Osada pozostávala z niekoľkých priekop. Bola to kruhovitá osada s priemerom až 220 m. V okolí osady stálo zase niekoľko ďalších domov. V strede žila vyššia spoločenská vrstva, na okolí žil prostý ľud. V osade sa nachádzalo hneď niekoľko remeselníckych dieľní. V opevnenom priestore sa nachádzalo niekoľko domov, ktoré boli radené do ulíc. Ide vlastne o osadu urbárneho charakteru, podobnú mestskému typu.

Archeológovia použili pri prieskume najmodernejšie techológie aké sa bežne používajú v Nemecku, Anglicku či Egypte. Ďalší svetový unikát uskutočnili v tom, že zamerali najväčšiu plochu geomagnetickými meraniami. Prof. Bátora predpokladal, že budúcoročný výskum bude trvať 3 mesiace, no už teraz vie, že samotný výskum bude trvať minimálne 5 rokov!

Už teraz je isté, že vďaka absolútne novým poznatkom z Vrábeľ sa budú "prepisovať" dejiny doby bronzovej v Európe. Vráble sa už teraz zaraďujú k najvýznamnejším lokalitám z doby bronzovej na Starom kontinente!

Share
© Ľuboš Trubíni 30. marec 2007
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12