90. rokov turistiky v Zlatých Moravciach
V znamení osláv 900. výročia prvej písomnej zmienky o Zlatých Moravciach si v tomto roku široká športová verejnosť pripomína aj okrúhle výročie vzniku organizovanej turistiky v našom meste založením Klubu československých turistov. Pri tejto príležitosti bola dňa 3. júna 2013 v priestoroch Mestského múzea otvorená výstava 90. rokov turistiky v Zlatých Moravciach.Expozíciu výstavy otvoril koordinátor kultúrnych podujatí Ľudovít Chládek, na ktorej privítal primátora mesta Ing. Petra Lednára CSc., poslancov mestského zastupiteľstva, funkcionárov z odboru turistiky, turistov a ďalších hostí. Koordinátor výstavy návštevníkov zoznámil s bohatou históriou zlatomoraveckej turistiky a kultúrne podujatie pokračovalo prehliadkou fotografií, turistických kroník a pri spomienkach na staré časy turistiky. Pri tejto príležitosti primátor mesta podporil myšlienku slávnostného stretnutia so zaslúžilými funkcionármi turistického hnutia na Mestskom úrade. Krátko po vzniku Telovýchovnej jednoty Sokol bol v Zlatých Moravciach roku 1923 založený KČST– odbor Tekov ktorého predsedom sa stal prof. František Skovajsa a začali sa organizovať prvé turistické podujatia do Pohronského Inovca a Tribeča. V období plánovania výstavby turistickej útulne na Veľkom Inovci bol predsedom klubu prof. Bok, tajomníkom Jozef Mokoš a členom výboru Václav Felt.
Do histórie turistiky sa zapísal aj prednosta OÚ Dr. Ondrejkovič, ktorý finančne podporil výstavbu útulne, ktorá sa slávnostne odovzdala do užívania roku 1938 pod názvom Jubilejná s prvým chatárom Ješkom. V tom čase mal klub 170 aktívnych členov a začali sa značkovať prvé turistické chodníky na vrchol Pohronského Inovca. V roku 1939 sa klub premenoval na KSTL. Počas 2. svetovej vojny bola útulňa zničená a tým aj pochované všetky písomné dokumenty s kronikou klubu. Pod vedením predsedu klubu Václava Felta sa podarilo zozbierať finančnú zbierku na výstavbu chaty na ruinách útulne a na jeseň roku 1947 slávnostne odovzdať do prevádzky. Prvým jej chatárom bol pán Viglašský z Lehoty. V roku 1949 bol KSTL na Slovensku zrušený, vzniká Jednota Sokol a roku 1957 ČSLTV. Turisti prechádzajú s predsedom Václavom Feltom pod Telovýchovnú jednotu Slávia.
V roku 1954 na počesť 10. výročia SNP sa na Slovensku začínajú organizovať masové turistické podujatia. V tom čase s predsedom MUDr. Hamrlem sa turisti pod TJ Slávia Zlaté Moravce zúčastňujú rôznych družobných stretnutí a zrazov. Na historických fotografiách výstavy, ktoré vo veľkej miere poskytla pani Krejčiová, sa možno zoznámiť s ľuďmi, ktorí významnou mierou prispeli k rozvoju turistiky. K nim patrí aj Jozef Opálený, vynikajúci lyžiar a funkcionár. Významným podujatím bolo roku 1962 zorganizovanie IX. Celoštátneho zrazu turistov SNP v Karlovej doline pri obci Hostie, ktorého sa zúčastnilo štyri tisíc turistov z celej ČSR. Organizujú sa náročné niekoľkodňové turistické podujatia vo Vysokých Tatrách, Národné výstupy na Kriváň, mládežnícke výstupy na Rysy, účasť na celoštátnych zrazoch turistov.
V polovici sedemdesiatych rokov bol založený oddiel vysokohorskej turistiky pod vedením Viliama Holičku. V tomto období dochádza k rekonštrukcii chaty, na ktorej sa podieľajú najmä Václav Felt, Eugen Štift, Jaro Esterka, Ivan Farkaš, Laco Struk st., Ján Holý, Štefan Hronec a Vilo Sigel. V čase, keď predsedom TJ Slávia bol Viliam Bratko a chatárom Eugen Štift, na Veľkom Inovci sa vybudoval prvý lyžiarsky vlek. Pod vedením Ing. Andreja Miklera turistické chodníky značkovali Vojtech Truchlík, Laco Struk, Ľudovít Chládek a Števo Šedivý. V osemdesiatych rokoch pod vedením predsedu Ľudovíta Chládeka sa organizujú rôzne ročníkové pochody, ako Po stopách SNP, Prechod Pohronským Inovcom, Otvorenie 100 jarných km, Pochod oslobodenia na Vtáčnik, výstupy na Benát, Pochod vďaky, rozvíjajú sa družobné vzťahy s turistami v Turčianskych Tepliciach a Hronskom Beňadiku a pod. Zakladá sa TOM pod vedením Milana Hrúzika, neskôr Mgr. Dušana Kramára a Mgr. Jána Mesiarkina. V roku 1981 z iniciatívy Ing. Jána Haspru bol založený Odbor turistiky pri TJ Calex, ktorého prvým predsedom sa stal Peter Bielik. Do jeho úspešnej činnosti sa zapísal najmä predseda turistického oddielu Emil Záhorec ako vynikajúci fotograf a organizátor zahraničných Expedícií do najvyšších pohorí Rumunska a Bulharska. V druhej etape rozvoja organizujú sa cyklotury a Alpská turistika pod vedením Vincenta Meňherta s výstupmi na Dachstein, kopce v oblasti Matterhornu, v talianskych Dolomitoch, ako aj výstup na Mont Blanc.
Po zániku calexáckeho KST zostáva v našom meste v pôsobnosti KST MO Zlaté Moravce, ktorý organizuje množstvo podujatí, ako Po stopách SNP, zimné celoslovenské zrazy turistov, účasť na Bielej stope SNP, Prechod I.čs. armádneho zboru vo V. Tatrách, Na bicykloch okolo Tatier. V roku 1996 sa uskutočňuje založenie prvého Horolezeckého klubu pod vedením Ľudovíta Chládeka, a neskôr organizujú známe ročníkové pochody. Po stopách zašlej slávy Obycko-Kostoliansko-Hostianskych baníkov, Po Kapolkovom chodníku, Prechod Pohronským Inovcom so Stanislavom Lopúchom a bulharskými priateľmi v rámci oslobodenia obce a iné. V roku 2006 sa v našom meste uskutočnil Slovenský zraz cykloturistov KST, vyznačkovanie 300 km cykloturistických trás a pod. Bohatá činnosť KST MO Zlaté Moravce v súčasnosti pokračuje pod vedením predsedu klubu Tibora Hučku organizovaním pekných cykloturistických a peších podujatí.
Výstav potrvá do 6. júla 2013.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43