Vnímajte vôňu kvitnúceho hrozna
V období kvitnutia boli vinice uzavreté. Pred kvitnutím boli ošintované – motykou skyprené a zbavené buriny. Bolo dodržiavané moratórium na vstup do vinohradu. Vinica kvitne, bol taký pojem ako: krava sa telí. Vstúpiť do kvitnúceho vinohradu je hlboký zážitok, keď dokážete vnímať prírodu, jej zvuky, vône,...
Kvitnúca vinica láka svojou vôňou a zdrojom potravy (peľ) včely a ďalšieho hmyzu. Ak postojíte a započúvate sa, zostanete prekvapený hukotom. Hukotom včiel prelietajúcich po strapcoch a na strapci, prilietajúci na vinič a odlietajúcich do úľov.
Zberajú nektár? Sotva. Peľ určite. Vidieť ho ako obnôžky, uložený na nohách. Kvitnúci vinič láka včely predovšetkým svojou vôňou a zdrojom peľu – bielkovinnej výživy pri výchove včelej mlade, v období, kedy nie je zaujímavejšia znáška.
Vôňa kvitnúceho viniča je úžasná a typická pre jednotlivé odrody. Okrem vinohradu ju môžete nájsť aj na jeseň v rozkvasenom burčiaku, v dobrom mladom vínku, ale aj v zrelom víne.
Ako to dosiahnuť a uchovať? Nie systémom, že čím je burčiak teplejší, tým je lepší. Burčiak áno, ale víno z neho nie. Aromatické látky sú teplom i oxidom uhličitým vynášané z kvasiaceho média a putujú zo suda. Možno ju zachytíte pri vstupe do pivnici, ale v zrelom víne už nie, alebo len v nepatrnom množstve.
Recepty ako dosiahnuť špičkovú svetovú kvalitu nášho jedinečného vína sú známe. Chce to odhodlanie a rozhodnutie, že i keď je to moje víno najlepšie, môže byť ešte lepšie. Potvrdia to aj susedia a ďalší dobrí vinári. Privoňajte si ku kvitnúcemu hroznu, vôňu si uložte v pamäti a na jeseň ju hľadajte predovšetkým vo svojom mušte, burčiaku, ale hlavne vo víne.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43