Radosť hubárov, starosť vinárov – huby
Začiatok rastu hríbov úzko súvisí aj s nástupom hubových chorôb viniča: perenospóra (Botritis, Plasmopara, Perenospóra) a múčnatka viniča (Oidium). A tak radostné správy hubárov sú pre skúsených vinohradníkov výstrahou pred blížiacim sa nebezpečenstvom.
Urobiť preventívny postrek proti perenospóre a múčnatke pred kvetom a po odkvitnutí, je základom chemickej ochrany viniča. Vystihnúť termín a vybrať si ten „najlepší“, či skôr osvedčený prípravok patrí k vyspelosti vinohradníka. Nepostriekať vinič pred kvetom a čakať či obstojí alebo po odkvitnutí zostanú uschnuté strapce, či ich časti od perenospóry, je hazard.
Následná ochrana vyplýva z priebehu počasia: teploty, množstva zrážok a vlhkosti vzduchu. Tie vytvárajú podmienky na rast húb alebo ich zastavenie. Tak isto aj hubových chorôb viniča.
Skúsený vinohradník sleduje nielen porast viniča. Všíma si aj rastliny vo vinici a jej okolí. „Múkou“ posypané listy ďateliny lúčnej, skorocelu, repíka signalizujú múčnatku vo vinohrade a potrebu účinnej ochrany. Niekde vysádzajú na začiatok radu kríčkové ruže. V prvom rade sú indikátorom na zisťovanie múčnatky a pohľad na rozkvitnuté ruže...
Po zavlečení perenospóry z Ameriky do Európy, vo Francúzku zaviedli informačný systém založený na nahlásení prvého nálezu choroby v oblasti. Tento nálezca dostal vysokú odmenu. Bol to signál pre ostatných, že treba striekať (liadok a vápno). Odmena bola motivujúca pre všetkých a tak bol každý vinohrad pod kontrolou.
V súčastnosti je poveternostný stav monitorovaný automatickými zberačmi meteoúdajov, tie sú spracovávané a zasielané na monitor vinohradníka s odporúčaním či a proti čomu striekať. Je to cielená ochrana.
Stáva sa, že biele škvrny na spodnej strane listu viniča spôsobené roztočmi a vlnovníkom – plstnatosť (erinóza) sú pokladané za múčnatku a to už v dobe, kedy je nepravdepodobný výskyt múčnatky. Múčnatka sa najprv objaví v strapci na gulôčkach, bobuliach. Najháklivejšie obdobie je, keď sú veľké ako „broky štvorky“. Napadnuté bobule zaostávajú v raste, pokožka praskne, objavujú sa zrnká, hrozno nedozrie. Múčnatkou nebýva naraz zasiahnutá celá vinica. Sú vinohradníci, ktorým stačí pohľad na ten „pravý“ viničný ker a vedia sa zorientovať – je to ich indikátor.
Múčnatka na fotografiách bola pozorovaná na hybridnom viniči, toho roku ešte nestriekanom, 19. júna 2008, na pergole, na priečelí rodinného domu v Novej Bani. Pre porovnanie je priložené foto listu napadnutého plstnatosťou na liste.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43