Durman obyčajný (Datura stromonium, L.) v Požitaví
Do Podhájskej uprednostňujem cestu cez Tehlu a Bešu. Po jarných povodniach som bol zvedavý na Žitavský luh a Maňu. Pred Žitavcami ma zaujal porast repky ozimnej vedľa cesty (profesionálna deformácia). Na úvratiach veľkého lánu bol v repke neobvyklý, akoby zasiaty, takmer súvislý pás rastlín durmanu obyčajného. Rastliny vymrznuté, suché s vyzretým semenom v pichľavých toboľkách.
Durman sa objavuje aj na jeseň (ako v repke) aj v strniskách alebo ako som si v jednu jeseň všimol lemujúci pás kvitnúceho durmanu na krajnici cesty Zlaté Moravce – Nitra.
V minulosti a v staršej literatúra sa durman obyčajný uvádza ako liečivá rastlina (antiastmatikum, spazmolytikum, parasympatikolytikum) Durman obyčajný (Datura stramonium, L.) ľudovo: bodlavé jablko, bugačka, bujačina, ciganské jablko, durman bodľavý, furgacija, ježkova hlava, ježková palica, kravák, masliak, máslové semeno, mašlák, panenská okurka, purgacia, trnové jablko, vlčí hvozd, vlčie bodľačie (http://korzar.sme.sk/c/4641738/durman-obycajny-je-jedovaty-ale-aj-liecivy.html). Jednoznačne je celá rastlina jedovatá. Pri otrave durmanom hrozí smrť zlyhaním srdca.
Je to rastlina noci, kvet je počas dňa, silného svitu uzavretý, v noci otvorený pre nočných opeľovateľov. Jednou z foriem durmanu sú aj obľúbené „anjelské trúby"(http://www.anjelsketruby.sk/).
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43