Čistec – spomienka na časy, keď medoval aj mokrý plot
Čistec ročný - Stachys annua L., čeľaď hluchavkovité, bol pre včelárov najdôležitejšou medonosnou rastlinou medzi burinami. Kvitne od júna do októbra. Včely ho veľmi vyhľadávajú pre výdatnosť nektáru a jeho vysokú cukornatosť (40 – 60 %). Z čistca bývala výdatná znáška aj v neskorom lete. Včelstvá to podnecovalo k plodovaniu, uchovaniu sily včelstva a dobrej príprave na zazimovanie. Zaplnili sa nielen plodiská, ale aj medníky. V minulosti táto rastlina poskytovala na južnom Slovensku hlavnú letnú znášku. Niekedy sa vyrovnala aj agátovej a často krát bola stabilnejšia. Na čistec sa aj kočovalo. Usušený zväzok čistca nechýbal u chovateľov dobytka pri ľudovom liečiteľstve.
Čistec je trsovito rastúca rastlina. Dosahuje výšku 20 – 50 cm. Byľ má priamu, bohato rozvetvenú. Kvety vyrastajú v pazuchách listov, na hornej časti byle a majú typickú stavbu hluchavkovitých rastlín.
Čistec sa ako letná burina vyskytoval na strniskách, po zbere obilovín. Okrem včelej paše poskytoval pastvu aj dobytku. Zavedením podmietky strnísk sa z našich polí vytratil a stal sa nielen vzácny, ale aj skoro neznámy. Môžete ho ešte vidieť na úhoroch, vo viacročných krmovinách, „čerstvých“ navážkach ornice.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43