Známe ženy v Topoľčiankach (1.časť)
Topoľčianky, vzhľadom na kaštieľ a jeho históriu, majú osobitné postavenie na Požitaví. O Topoľčiankach sa už veľa písalo, spomínali sa jednotliví majitelia kaštieľa, či neskoršie prezidenti a politici, ktorí do Topoľčianok prichádzali. Málo sa hovorí a píše o ženách v súvislosti s Topoľčiankami, hoci niektoré sú spomenuté aj v príspevkoch na našom portáli.
Alžbeta Rákocziová, rod. Bánfyová je opísaná v príspevku Rákocziovci v Topoľčiankach, podobne ako jej dcéra Alžbeta Erdödyová rod. Rákocziová. Obidve Zbožné Alžbety, ako ich nazval Štefan Čepček v knihe Topoľčianky, patria neodmysliteľne k významným ženám Topoľčianok. Predovšetkým Alžbeta Erdödyová rod. Rákocziová, ako zakladateľka Škapuliarskej púte v roku 1686, je dodnes najvýznamnejšou osobnosťou Topoľčianok. Inak je známa aj ako Topoľčianska biela pani či Topoľčianska Diana.
Krátky čas žila v Topoľčiankach Mária Terézia Brangenzová manželka arcikniežaťa Karola Ľudovíta von Habsburga, ktorý bol rodinným príslušníkom vládnucej dynastie. V kaštieli bývalo s nimi aj ich päť detí.
V roku 1890 odkúpil kaštieľ arcivojvoda Jozef August Habsburg, ktorý tu býval až do roku 1918 s manželkou arcivojvodkyňou Augustou, vnučkou cisára Františka Jozefa I. Augusta nechala v kaštieli album fotografií svojej babičky Alžbety, manželky Františka Jozefa I. prezývanej Sissi a jej manžela. V kaštieli zostal všetok mobiliár tak, ako ho tu zanechali poslední majitelia zámku.
Po roku 1918 kaštieľ prešiel do rúk štátu a stal sa letným sídlom prezidenta. O návštevách prezidenta T.G.Masaryka v Topoľčiankach sa už na našom portáli veľa písalo, aj keď stále nie všetko. S prezidentom prichádzali do Topoľčianok aj jeho dve dcéry a manželky rôznych politikov a diplomatov.
Dr. Alica Masaryková, dcéra prezidenta T.G.Masaryka, prichádzala do Topoľčianok pravidelne od roku 1923 do roku 1933 každý rok. Jej matka a prezidentova žena Charlotta Garrigue Masaryková zomrela 13.mája 1923, Topoľčianky nenavštívila. Po smrti matky sa Alica ako jediná žena objavovala dlhé roky po boku svojho otca prezidenta Masaryka. Doprevádzala ho nielen do Topoľčianok, ale takmer na všetkých cestách po republike a v zahraničí. Pôsobila aj ako predsedníčka Československého Červeného kríža a vykonávala rozsiahlu charitatívnu činnosť. V Topoľčiankach ju oslovovali ako „pani doktor". V kaštieli mala apartman, ktorý sa dodnes sa nazýva Alicin apartman.
Oľga Masaryková – Revilliodová, mladšia dcéra prezidenta, sa v roku 1920 vydala za švajčiarskeho lekára Henriho Revillioda a s ním žila trvale v Montreux pri Ženeve. V Československu sa objavovala len výnimočne, jediným jej pravidelným pobytom sa stali cez prázdniny Topoľčianky. Chodila sem s celou rodinu s manželom a dvoma synmi – Herbertom a Leonardom, ktorí tu prežívali detstvo. Oľga bola športovo založená a rovnako ako jej otec rada jazdila na koni.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43