Židovská komunita v Zlatých Moravciach (3. časť)
Za bránou židovského cintorína v chotári obce Žitavany s názvom Suličín je tabuľa písaná v hebrejskom písme. Text v preklade je takýto:
"Vôľa stojí na požehnaní, geniálny rabín Akiva Margoliot Yaffa Schlesinger zo Strasburgu, ktorý zrekonštruoval a oplotil cintorín v obci Kňažice pri meste Zlaté Moravce, na pamiatku jeho domova otca, starého otca a prastarého otca, ktorí sú tu pochovaní. Nech ostanú vo svojej viere na veky."
Ako už bolo uvedené v hornej časti cintorína je pochovaný Samuel Schlesinger, ktorý bol rabínom v Zlatých Moravciach v období vzniku cintorína a zomrel v roku 1929. Jeho potomkovia žijú v Strasburgu a zaslúžili sa o úpravu a rekonštrukciu cintorína.
Možno pre mladších je potrebné vysvetlenie o obci Kňažice, v ktorej chotári sa cintorín nachádzal. Súšasný názov obce Žitavany vznikol v roku 1959 spojením obce Kňažice a obce Opatovce nad Žitavou.
Zo Zlatých Moraviec pochádza aj Jozef Mordechai Ben Abraham Azriel, známy ako Jossi STEINER, rabín Košickej židovskej náboženskej obce, ktorá má v súčasnosti 240 členov, väčšinou starších ľudí.
Jossi Steiner sa narodil v roku 1936 v Zlatých Moravciach. Rodičia ho od malička vychovávali v duchu židovskej viery. Ako šesťročné dieťa prežil spolu so svojou rodinou peklo holokaustu. Najprv bolo po nich vyhlásené pátranie na Slovensku, potom v Maďarsku, kde sa schovávali na rôznych miestach, a neskôr sa dostali do geta. Po návrate na Slovensko boli ukrytí v rodinnom dome pána Jána Mozoláka. Deväť mesiacov sa skrývali za tzv. „dupľovanou stenou". V priestore širokom 1,5 m a dlhom 5 metrov boli deviati. Najnebezpečnejším obdobím boli dva týždne, počas ktorých nemeckí vojaci obývali izbu nad ich tajným úkrytom. Vtedy sa nemohli pohnúť, nemohli kýchať ani kašľať. Hľadali ich aj pomocou psov, búchaním na stenu chceli zistiť, či sa za ňou niekto neschováva. Niekoľkých Židov v okolí takto našli a vyvraždili. No oni prežili. A dočkali sa aj ľudských podmienok. Po oslobodení sa celá rodina snažila začať odznova. Jossi a jeho brat odišli do Izraela, kde mohli slobodne žiť. Jossi sa v roku 2000 vrátil späť na Slovensko a usiluje sa, aby sa nikdy nezabudlo na mená ich záchrancov.
O jeho živote spracoval Ústav pamäti národa film, ktorý čitateľ nájde na adrese:
upn.gov.sk/filmy/jossi-steiner-1936 Ústav pamäti národa
Podľa dostupných materiálov na Slovensku je registrovaných 2380 židov. Ťažko je zistiť počet občanov židovského náboženstva po celom svete. Za svoju kolísku považujú Izrael a ich zbožnosť možno vidieť aj pri Múre nárekov v Jeruzaleme. Je to najvýznamnejšie stredisko náboženského vyznania židovských veriacich, miesto, ktoré pri pohľade na modliacich, vyzerá ako otvorená synagóga. K mohutnému skalnému múru, niekdajšiemu zvyšku zničeného Jeruzalemského chrámu, prichádzajú nepretržite Židia nielen z Izraela, ale z celého sveta na pravidelné modlitby. Svoje priania, napísané na lístkoch, nechávajú zastrčené v medzerách Múru nárekov. K Múru nárekov, pri dodržaní tam platných pravidiel, majú prístup aj turisti prichádzajúci do Izraela z celého sveta.
Súvisiace články:
Židovská komunita v Zlatých Moravciach (2. časť)
Židovská komunita v Zlatých Moravciach (1. časť)
Ďakujem Ľubošovi Trubínimu a Dominikovi Ondriašovi za sprostredkovanie prekladu textu z hebrejčiny do slovenčiny.
Foto: Ondrej Valach (3), archív L.Chládeka (1), Google (2)
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43