Rimania na našom území 3. Hnev Kvádov
Cisármi Rímskej ríše sú dvaja bratia. Východorímskej ríše je cisár Valens a Valentiniana I. je cisárom Západorímskej ríše. Za vlády cisára Valentiniana I. (364 n.l. -375 n.l. ) sa Rimania znovu pokúsili o aktívnu politiku na strednom Dunaji.
Rímske vojská opäť začali znovu vojenské aktivity za Dunajom. Začali obnovovať staré opevnenia a budovať nové oporné body na území dnešného Slovenska (Gerulata- Rusovce, Stupava, Kelemantia –Iža). Prechod cez Dunaj bol po pontónovom moste pri dnešnom Komárne. Strážila ho vojenská stanica Celemantia v katastri obce Iža. Pravdepodobne v najväčšom rozkvete tu bolo 500 jazdeckých vojakov. Pevnosť v Iži si Rimania držali zo strategických dôvodov, bola to predsunutá pevnosť pred legionárskym táborom Brigetio, ktorý bol na druhej strane Dunaja v dnešnom Maďarsku.
Toto územie pokladali za svoju záujmovú sféru. Budovali strážne veže a menšie pevnosti, čo samozrejme vyvolalo nespokojnosť Kvádov. Kvádi pred tým udržiavali s Rimanmi čulý obchodný styk. Správcom provincie Valeria a miestodržiteľ Brigetia bol syn prefekta Maximina. Bol neschopný a neskúsený. Provinčným úradníkom sa stal len vďaka svojmu otcovi. Určitú nádej na urovnanie sporu malo priniesť práve jeho stretnutie s kvádskym kráľom Gabiniom. Stretnutie dopadlo tragicky. Rimania porušili posvätný zákon pohostenia a zavraždili na príkaz miestodržiteľa, kráľa Gabínia. Hnev Kvádov a Sarmátov veľmi rýchlo ucítili nepripravení rímski vojaci.
Situácia bola až tak vážna, že si vyžiadala prítomnosť cisára Valentiniana I. a jeho elitného vojska, až potom sa podarilo Rimanom zastaviť kvádske nájazdy. Mierové rokovania skončili tragicky nie len pre rímskeho cisára, ale aj pre Rímsku ríšu. Na mierových rokovaniach v Brigetiu sa právom bránili Kvádi poukazovaním na krivdy, ktoré im Rimania spôsobili. Zjednávali mierové podmienky podľa svojich predstáv. Tie boli tak „mierne“, že cisára Valentiniana I. z nich 17. novembra 375 ranila mŕtvica.Paradox je, že dnes na Slovensku sa tento deň oslavuje ako ,,Deň boja za slobodu a demokraciu“, ale pre iné udalosti, ktoré sa odohrali o 1614 rokov neskôr. Cisár Valentinián zomrel v Brigetiu. Po jeho smrti Rimania na územie dnešného Slovenska už nevkročili.
9.8.378
O 2 roky, 8 mesiacov a 23 dní zomiera jeho brat Flavius Julius Valens, ktorý bol porazený a zabitý v bitke pri Adrianopole. Bol to začiatok pádu Západnej ríše rímskej. Rimania už nedokázali postaviť vlastné vojsko, začali si najímať barbarské kmene.
379
Na východnej hranici Rímskej ríše sa objavuje hrozba v podobe turkotatárskeho kmeňa Hunov. Cisárom Rímskej ríše je Teodosius I. Veľký, ktorý si mohol vybrať medzi dvoma zlami. Buď bude ohrozený Gótmi alebo Hunmi. Dodnes je historickou záhadou, ako sa tento cisár dohodol s Hunmi a ako ich presvedčil o tom, že väčšia korisť ich čaká v starej Európe než v Konštantínopole.Do východnej Európy vtrhli Huni a podmanili si Alanov. Prvou obeťou Hunov sa stala ríša Ostrogotóv.
Nálezy rímskych mincí, keramiky, spôn, sklenených nádob, kahancov a iných predmetov na Požitaví a v blízkom okolí svedčia o kontakte obyvateľstva žijúceho na tomto území s Rimanmi, už viac ako 2000 rokov. Časť zoznamu obcí, kde sa našli nálezy a archeologické objavy z týchto čias:Dvory nad Žitavou, Nevidzany, Tesárske Mlyňany, Nemčiňany, Kozárovce, Lúčnica nad Žitavou, Machulince, Máňa, Neverice, Tesárske Mlyňany, Vráble, Zlaté Moravce, Hosťovce, Ladice, Čeľadice, Golianovo, Jedľové Kostoľany. Za všetky nálezy na koniec je to obec Bíňa vzdialená od Vrábel len 49 km. Tu sa našiel poklad 108 zlatých rímskym mincí. Ukryté boli v hlinenej nádobe, zakopanej v hĺbke 50 až 65 cm.
Súvisiace články
Rimania na našom území 1.
Rimania na našom území 2.
Použitá literatúra a pramene:
Kolektív autorov: Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov I. Územie Slovenska pred príchodom Slovanov. Bratislava 1998.
Miroslav Pius : Kronika znovuobjaveného času (Tlmače 2007)
http://www.roman-glory.com/ (27.4.2009)
http://www.ancientcoins.narod.ru/books3/144.jpg (27.4.2009)
http://en.wikipedia.org/wiki/Valens (27.4.2009)
http://www.bibliotecauniversitaria.ge.it/bug/cms/bug/it/news/Indice_Cavalieri.htm (27.4.2009)
http://www.imperiumarts.com/RomanCoins2.jpg (27.4.2009)
www.formactiva.org/_rss/individual.php?feed=43 (27.4.2009)
http://www.roman-glory.com/images/img060104-04.jpg (19.4.2009)
http://www.roman-glory.com/06-01-02
http://www.roman-glory.com/images/img060104-05.jpg
http://www.roman-glory.com/images/img060104-06.jpg
http://www.moisessampaio.com/Estudos/curiosidades/legioesromanas.html (19.4.2009)
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43