Ako po Néčeiovej smrti v Uhorsku fakle horeli
Zemianska rodina Néčeiovcov pochádzala z Oslian. Vrábeľskú vetvu rodu založil Jozef Néčei, keď prišiel v roku 1869 so svojou rodinou do Vrábeľ spravovať kráľovskú poštu.
Néčei bol vášnivým zberateľom starožitností. Podarilo sa mu zozbierať také množstvo predmetov, že Vráble pravidelne navštevovali desiatky odborníkov - archeológov, historikov a vedcov z celého Uhorska. Existuje listina, ktorá potvrdzuje, že jedného dňa prišiel do Vrábeľ aj jeden popredný japonský vedec, aby na vlastné oči uvidel unikátnu Néčeiovu zbierku starožitností.
Kráľovský poštmajster Jozef Néčei na sklonku svojho života daroval všetky starožitnosti mestu Levice, kde neskôr založili na Néčeiove želanie múzeum. Krátko pred svojou smrťou založil základinu (dnes by sme ju nazvali nadáciou), ktorá podporovala talentovaných mladých ľudí v štúdiách na popredných univerzitách.
Jozef Néčei zomrel v januári 1929 o pol druhej v noci vo svojej kúrii vo Vrábľoch (dnes Stoličný dom na Hlavnej ulici). Jeho smrťou vymrela vrábeľská vetva rodu po meči. Na jeho pamiatku s pokorou, každoročne v deň jeho úmrtia, spomínali všetci študenti v celom bývalom Uhorsku, ktorých Néčei podporil prostredníctvom jeho základiny. A to takým spôsobom, že večer, pri západe slnka, zapálili fakle a svoj zrak, nech boli kdekoľvek v krajine, upriamili na mesto Vráble. Pretože práve vo vrábeľských vinohradoch odpočíva dodnes telo mecéna, kráľovského poštmajstra Jozefa Néčeia.
Súvisiace články:
Doma nie je nik prorokom, alebo posledné chvíle Jozefa Néčeia
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43