header
Dnes je nedela 22. december 2024
 

A malo sa z čoho stavať

Na začiatku 20. storočia sa domy stavali väčšinou zo surových tehál, premiešaných s plevami.Hlina pre tehly sa kopala v miestnom hliníku, ktorý sa ťahal v Mani od hostinca vd. Černákovej až po ľudovú školu. Tehly do foriem vyrábali obyčajne cigáni. Všetky práce boli v podstate ručné. Z tvrdého materiálu stavali stavby len najzámožnejší občania a aj to len po prvej svetovej vojne, keď miestna tehelňa v krízových obdobiach predávala lacnú tehlu.

História výroby tehál je úzko spätá s nedostatkom stavebného materiálu a preto v roku 1904 bola v chotári obce Malá Maňa založená tehelňa akciovej spoločnosti Pethö a spol. Keďže tu bolo dostatok kvalitnej tehliarskej hliny, tehelňu neustále modernizovali. Okrem tehál začali vyrábať aj škridlu a hrebenáče. Tehliarsky závod dal podnet k vybudovaniu železničnej vlečky a železničnej zastávky. Kvalita výrobkov patrila už v počiatkoch medzi najlepšie na širokom okolí. Po výstavbe tehelne začalo sa meniť v obci aj sociálne rozvrstvenie obyvateľstva a to príchodom tehliarskych robotníkov. Mnohí robotníci ale aj tehliarski majstri sa v obci usadili, alebo oženili.

Po 2. svetovej vojne bola podľa dekrétu prezidenta republiky v roku 1946 uvalená národná správa na miestnu tehelňu a za národných správcov boli menovaný Polák a Pethö. Táto národná správa bola zrušená v roku 1949, kedy došlo ku znárodneniu a tehelňa prešla do rúk Ponitrianskych tehelní, národný podnik so sídlom v Zlatých Moravciach. Vedúcim prevádzky tehelne bol Rudolf Pavlovič, rodák z Topoľčianok.Rekonštrukčné zmeny v 60.-tych rokoch viedli k tomu, že už v roku 1969 mala tehelňa dennú výrobnú kapacitu 32000 tehál, 22000 škridlíc a 500 hrebenáčov – korýtok.

Zanikla v roku 1985. Istý čas priestory zobrali ŽSR a používala ich na demontáž koľajníc od podvalov. Po vonkajších úpravách – oplotenie ostnatým drôtom, postavenie strážnych veží, zóny pre psov tu pôsobili pracovne aj väzni...

Asi okolo roku 1989 boli odstrelené aj dva tehelné komíny, ktoré sa tu týčili niekoľko desaťročí. A tým bol ďalší smer tehelni spečatený.

Súvisiace články:
Staré tehelne v Komjaticiach a Malej Mani

Použitá literatúra:
Kronika obce Maňa

Tehelňa v roku ...
Tehelňa v súčas...
Ostnatý drôt ok...
Železničná zast...

Share
© Pavol Tinák 07. júl 2008
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12